PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Ustroniu pozyska energię ze słońca

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 17:55
Szpital w Ustroniu pozyska energię ze słońca

Kosztem około 2 mln zł w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu powstaje instalacja fotowoltaiczna, dzięki której placówka będzie pozyskiwać energię bezpośrednio ze słońca.
Jak podał w środę (8 sierpnia) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, do którego należy szpital, będzie to pierwsza w regionie szpitalna elektrownia fotowoltaiczna, której moc sięgnie około 50 megawatogodzin energii elektrycznej.

Instalacja zostanie umieszczona na dachu oraz elewacji budynku głównego szpitala, wzbogacając jego nowoczesną architekturę. Będzie ją tworzyło 264 paneli słonecznych. Jako źródło energii odnawialnej użyte zostaną monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne, a ogólna powierzchnia paneli słonecznych wyniesie blisko 440 m kw.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii.

Inwestycję w Ustroniu w połowie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozostałą część szpital wyłoży z własnych środków. Projekt jest zwieńczeniem programu pełnej termomodernizacji szpitala.

Wyprodukowana dzięki instalacji energia elektryczna będzie w całości wykorzystana przez szpital. W efekcie placówka ma nie tylko zaoszczędzić na energii, ale także zarobić dzięki świadectwom energetycznym, otrzymywanym za produkcję energii z odnawialnych źródeł. Emisja dwutlenku węgla ze szpitalnej kotłowni zmniejszy się o około 52 tony. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.