PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital we Włocławku będzie jak nowy. Za 190 mln zł

  • pt    11 marca 2016 - 12:23
Szpital we Włocławku będzie jak nowy. Za 190 mln zł
- Szpital jest jak małe miasto, przez które przewija się dziennie kilkanaście tysięcy osób - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. (fot.kujawskopomorskie.pl)

• Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się do gruntownej modernizacji i rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.
• Kubatura placówki zwiększy się o jedną trzecią, powstaną nowe oddziały. Lecznica zyska też przemyślany rozkład oraz przyjazną mieszkańcom komunikację.
• Inwestycja pochłonie 190 mln zł.
Inwestycja zakłada gruntowną modernizację istniejących oddziałów wraz z dostosowaniem ich do współczesnych standardów. Po wyburzeniu części budynków powstanie też nowe skrzydło szpitala, które połączy istniejące gmachy i zapewni komunikację między nimi bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Planowane jest uzyskanie około 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

- Szpital jest jak małe miasto, przez które przewija się dziennie kilkanaście tysięcy osób. Dlatego, myśląc o pacjentach, odwiedzających ich rodzinach oraz personelu medycznym, zaplanowaliśmy między innymi stworzenie przemyślanych i uporządkowanych ciągów komunikacyjnych – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Serce szpitala we Włocławku będą stanowić zlokalizowane w nowym budynku: izba przyjęć, SOR, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny i oddziały zabiegowe (m.in. chirurgii ogólnej, naczyniowej czy dziecięcej). W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się też struktury odpowiedzialne za diagnostykę laboratoryjną.

W planach jest utworzenie nowych oddziałów szpitalnych: hematologii, chemioterapii, pediatrii, chirurgii naczyniowej i psychiatrii oraz kilku oddziałów rehabilitacji (ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej). Zakłada się także zacieśnienie współpracy z oddziałem włocławskim Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Zarząd województwa zatwierdził już koncepcję rozbudowy lecznicy, która będzie podstawą do przygotowania dokumentacji przetargowej. Realizacja inwestycji będzie przebiegać w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Rozpoczęcie prac planuje się na przełomie 2017 i 2018 roku. Szacowany koszt inwestycji, która będzie finansowana ze środków z kredytu bankowego, wsparcia z unii europejskiej oraz innych źródeł to 190 milionów złotych.

Rozbudowa i doposażenie włocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego już trwa. Do tej pory przeprowadzono kompleksową modernizację budynków dla oddziałów kardiologii i urologii. Na oddziały i do pracowni specjalistycznych trafiły sprzęt i aparatura medyczna. Powstał też nowy, czterokondygnacyjny pawilon łóżkowy z lotniskiem dla śmigłowców.

W tej chwili trwa remont i rozbudowa budynku na potrzeby oddziału neurologii wraz z odcinkiem udarowym oraz oddziału okulistyki z dwusalowym blokiem operacyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.