Szpital wojewódzki pozbywa się azbestu

Ponad 15 milionów złotych będzie kosztowało usunięcie płyt azbestowych z budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Szpital wojewódzki pozbywa się azbestu

"Operacja zdejmowania płyt rozpocznie się już w najbliższym czasie, bo zakończyliśmy wszystkie formalności związane z jej przeprowadzeniem" - powiedziała Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Usunięcie płyt z azbestu jest konieczne ze względu na unijne przepisy, które zabraniają stosowania tego materiału do ocieplania budynków. Zdjęcie azbestu z gmachu szpitala jest połączone z termomodernizacją budynku, bo będzie on na nowo ocieplony.

Koszty tego przedsięwzięcia zostały podzielone. Zapłaci za to szpital z kredytów, właściciel placówki, czyli samorząd województwa dolnośląskiego oraz UE, która wspiera takie przedsięwzięcia.

Zgodnie z prawem unijnym szpital ma czas na usunięcie azbestu do 2020 roku. Jednak dyrektor Barcik postanowiła zrealizować to wcześniej i przedsięwzięcie zakończy się jeszcze w tym roku.

Teoretycznie azbest, który stanowi warstwę ochronną budynku szpitala nie jest szkodliwy, bo jest przykryty szklanymi płytami i nawet go nie widać. Ale w praktyce zdarzało się, że płyty ze szkła były rozbijane, podobnie jak znajdująca się pod nimi warstwa azbestu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE