PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital wojewódzki pozbywa się azbestu

  • PAP    26 maja 2013 - 13:44
Szpital wojewódzki pozbywa się azbestu

Ponad 15 milionów złotych będzie kosztowało usunięcie płyt azbestowych z budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
"Operacja zdejmowania płyt rozpocznie się już w najbliższym czasie, bo zakończyliśmy wszystkie formalności związane z jej przeprowadzeniem" - powiedziała Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Usunięcie płyt z azbestu jest konieczne ze względu na unijne przepisy, które zabraniają stosowania tego materiału do ocieplania budynków. Zdjęcie azbestu z gmachu szpitala jest połączone z termomodernizacją budynku, bo będzie on na nowo ocieplony.

Koszty tego przedsięwzięcia zostały podzielone. Zapłaci za to szpital z kredytów, właściciel placówki, czyli samorząd województwa dolnośląskiego oraz UE, która wspiera takie przedsięwzięcia.

Zgodnie z prawem unijnym szpital ma czas na usunięcie azbestu do 2020 roku. Jednak dyrektor Barcik postanowiła zrealizować to wcześniej i przedsięwzięcie zakończy się jeszcze w tym roku.

Teoretycznie azbest, który stanowi warstwę ochronną budynku szpitala nie jest szkodliwy, bo jest przykryty szklanymi płytami i nawet go nie widać. Ale w praktyce zdarzało się, że płyty ze szkła były rozbijane, podobnie jak znajdująca się pod nimi warstwa azbestu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.