PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital wzbogacił się o nowy sprzęt

  • PAP    23 marca 2011 - 16:13
Szpital wzbogacił się o nowy sprzęt

Ponad 7,6 mln zł kosztowała nowoczesna aparatura radiologiczna, przeznaczona m.in. do bardzo precyzyjnych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
W ocenie dyrekcji szpitala, aparatura należy do najnowocześniejszych w Polsce. Została zakupiona w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko oraz za pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, które pokryło 15 proc. kosztów. Szpital ze środków własnych, za ok. 146 tys. zł, przystosował pomieszczania do nowej aparatury.

W środę oficjalnie przekazano sprzęt do zakładu radiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Placówka ta, jako jedyna w regionie, wykonuje wysokospecjalistyczne zabiegi.

W ramach projektu zakupiono cztery specjalistyczne urządzenia. To nowoczesny angiograf dwupłaszczyznowy, cyfrowy aparat RTG oraz dwa aparaty ultrasonograficzne.

Jak powiedział dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Bogusław Poniatowski, nowoczesny angiograf to jeden z nielicznych w Polsce. Zwrócił uwagę, że dzięki niemu można wizualizować m.in. naczynia mózgowe czy wykonywać "interwencje" nieoperacyjne - zamykać tętniaki i udrażniać naczynia.

- Dzięki temu badania są wykonywane z bardzo dużą precyzją, angiograf daje także możliwość kontrolowania, czy interwencje są skuteczne - powiedział Poniatowski.

Dodał, że nowy sprzęt umożliwia też bardziej komfortowe badanie osób starszych czy obłożnie chorych, bo badanie nie wymaga od nich zmiany pozycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.