PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital z klocków

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    13 lipca 2010 - 08:02
Szpital z klocków

Za kilka dni przyjadą z Niemiec do Warszawy gotowe elementy szpitala, który powstanie na Ursynowie. Dzienne centrum zabiegowe pierwszych pacjentów przyjmie w październiku.
Jednodniowy miejski szpital przy ul. Kajakowej powstanie z gotowych modułów wyprodukowanych w Niemczech. Na miejscu wykonawca będzie tylko łączyć poszczególne klocki. Łącznie jest ich 32. W Europie w ten sposób powstaje wiele szpitali. Ich budowa jest tańsza i szybsza. Moduły są wykończone pod klucz. Wstawione są okna, położone kafelki, zamontowane sanitariaty i instalacje – dodaje Życie Warszawy”.

Szpital kończy kompletowanie kadry medycznej. Lecznicę czeka jeszcze zakup sprzętu. Na mikroskopy okulistyczne, lasery, aparaty do znieczuleń, kardiomonitory czy laparoskopy wyda ok. 3 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować blisko 30 mln zł.

Budynek będzie dwukondygnacyjny. Na parterze znajdą się m.in. gabinety zabiegowo-diagnostyczne oraz pokoje dla pacjentów. Operacje będą przeprowadzane na piętrze. Blok operacyjny obejmuje dwie sale.

Eksperci przyznają, że jednodniowe placówki to przyszłość medycyny. We Francji, Niemczech czy Holandii szybkich procedur wykonuje się dwa, trzy razy więcej niż w Polsce. Miejską inwestycję pozytywnie oceniają nawet radni opozycji.

Na Mazowszu tzw. chirurgię jednego dnia w ramach publicznego ubezpieczenia oferuje 75 placówek, w większości prywatnych – informuje „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.