PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 lutego 2011 - 06:59
Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

Samorządy, które nie przygotowały się do przekształcenia szpitali w spółki, mają niewielkie szanse na rządową pomoc w oddłużeniu. Obudziły się zbyt późno.
Rząd jest zdeterminowany, by szybciej wygasić program, a więc wnioski o oddłużenie przyjmowane będą tylko do 20 sierpnia. W tej sytuacji, kto nie rozpoczął procedury i np. dopiero szykuje uchwałę rady miasta czy powiatu o przekształceniu, ma niemal zerowe szanse. A wiele powiatów te decyzje wstrzymywało m.in. z powodu wyborów czy braku pieniędzy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samorządy są zaskoczone. Rządowy program miał działać do końca roku, ale przedstawiciele ministerstwa mówili nawet o jego wydłużeniu. Powodem było m.in. to, że procedury okazały się skomplikowane i zarezerwowanych w budżecie 1,4 mld zł (początkowo planowano nawet 2,7 mld zł) nie wykorzystano.

Związek Powiatów Polskich postulował więc, żeby program wydłużyć przynajmniej o dwa lata i poszerzyć m.in. o zobowiązania cywilno-prawne. W sumie zobowiązania szpitali to ponad 9,6 mld zł. O tym jednak z powodu budżetowych oszczędności nie ma teraz mowy.

Wniosek samorządu o udział w programie oddłużeniowym muszą zaakceptować: Bank Gospodarstwa Krajowego, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Sprawdzenie dokumentów i ocena trwają długie miesiące, pełne rozpatrzenie średnio 300 dni.

Do wypełnienia wniosku potrzebne są m.in. plan naprawczy, biznesplan na kolejnych pięć lat, informacje o kondycji finansowej samorządu oraz planowanym harmonogramie spłat wierzycieli szpitala.

Do BGK złożono dotychczas 44 wnioski związane z przekształceniami realizowanymi po wejściu w życie rządowego programu. Weryfikację przeszło tylko 11 wniosków. Kolejne 7 czeka na decyzję funduszu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zmartwiony pacjent, 2011-02-28 11:09:00

    Ciekawe co się z nimi dzieje ? Te raz już nikt(jak nie rząd)nie będzie umiał pomóc?A może mieszkańcy będą mieli coś do powiedzenia...