PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale bliżej prywatyzacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    22 marca 2011 - 08:05
Szpitale bliżej prywatyzacji

Pomorski samorząd przymierza się do przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe wg planu „C”. W ostatni piątek projekt tego planu, zwany ustawą o działalności leczniczej, przegłosował Sejm.
Radni trzech sejmikowych komisji – zdrowia, budżetu i finansów oraz strategii poznali szczegóły dotyczące aktualnej sytuacji finansowej największych placówek marszałkowskich – informuje „Dziennik Bałtycki”.

Dane te nie napawają optymizmem, jednak zdaniem urzędników – jedynym lekarstwem na to jest dalsza restrukturyzacja, a następnie przekształcenie w spółki prawa handlowego.

W odróżnieniu od planu „B”, plan „C” został przyjęty przez Sejm 18 marca i jest regulacją ustawową. Zapisano w nim zasady, na jakich szpitale mogą się przekształcać w spółki kapitałowe, oraz zasady ich dofinansowania przez rząd.

Przekształcenie szpitali w spółki nie będzie obligatoryjne. Jeżeli jednak nie będą się one bilansować, a samorząd nie pokryje ich zobowiązań wynikających z ujemnego wyniku finansowego, będzie musiał je zlikwidować lub przekształcić. Będzie to jednak o wiele prostsze niż przewidziano w planie „B” – podaje „Dziennik Bałtycki”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.