PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale coraz bardziej efektywne energetycznie

  • Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia    10 kwietnia 2012 - 17:16
Szpitale coraz bardziej efektywne energetycznie

Firmy zajmujące się rozwiązaniami zwiększającymi efektywność energetyczną różnego rodzaju podmiotów, zwracają uwagę na fakt, że szpitale w Polsce chętnie decydują się na rozwiązania energooszczędne. Przy inwestycjach korzystają z m.in. z różnego rodzaju dotacji, a później liczą oszczędności na rachunkach za ciepło i prąd.




– Moim zdaniem w Polsce jest ogromne zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu poprawy efektywności energetycznej wśród dyrekcji szpitali – mówi nam Krzysztof Skowroński z zarządu Dalkia Energy & Technical Services. Dodaje, że ochrona zdrowia to jeden z obszarów, w którym jego firma znajduje największe zainteresowanie tego typu projektami.

Jak informuje Elżbieta Bukowiec, rzecznik spółki energetycznej Tauron Sprzedaż z obserwacji rynku wynika, że duże zainteresowanie wdrażaniem rozwiązań energooszczędnych wykazują zwłaszcza te placówki ochrony zdrowia, w przypadku których np. koszt energii elektrycznej stanowi znaczący składnik budżetu.

Cieplej i taniej

Większość szpitali decydujących się na inwestycje w efektywność energetyczną korzysta z różnego rodzaju dotacji. W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku 21 marca br. podpisano umowę na dotację unijną w wysokości 915 tys. zł. Dzięki tym środkom jeszcze w tym roku zakończą się tam prace termomodernizacyjne.

Milena Bardońska, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych lecznicy tłumaczy, że cała termomodernizacja była rozłożona w czasie i obecne dofinansowanie refunduje koszty poniesione od 2007 r. Do tej pory w każdym z budynków szpitalnych ocieplone zostały ściany zewnętrzne i stropodach. Wymieniono także wszystkie okna i drzwi. Ponadto zamontowano grzejniki z termostatami.

– Została nam do wykonania modernizacja systemu centralnego ogrzewania, założenie klimatyzacji i wentylacji oraz zrobienie projektu i założenie solarów – informuje Milena Bardońska. Szpital zamierza zainstalować 105 kolektorów słonecznych, które będą ogrzewać wodę.

Jak tłumaczy dyrektor Bardońska, główny powód, dla którego szpital zdecydował się na inwestycję to spodziewane oszczędności dotyczące kosztów zużycia energii. – Szpital liczy każdą złotówkę, dlatego szukamy rozwiązań efektywnych ekonomicznie i jednocześnie zwiększających komfort pacjentów – zaznacza nasza rozmówczyni.

Na oszczędności związane z ogrzewaniem wody solarami liczy także Elżbieta Zwolińska, kierująca działem technicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach. Pod koniec listopada 2011 r. w lecznicy oficjalnie oddano do użytku 149 baterii słonecznych o łącznej powierzchni 374 m kw.

Inwestycja w kolektory słoneczne w skierniewickim szpitalu kosztowała w sumie 1,2 mln zł. Blisko 868 tys. zł pochodziło z dotacji otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Z przeprowadzonego audytu energetycznego wynika, że zamontowane na dachu budynku głównego szpitala panele słoneczne docelowo mają zmniejszyć opłaty lecznicy za energię cieplną o 25%.

Jak informuje Elżbieta Zwolińska, kolektory są tak zaprojektowane, aby w 100% zapewniały ogrzewanie wody na potrzeby szpitala. Dodaje, że jeszcze nie potrafi dokładnie określić skuteczności rozwiązania.

– Zakończyliśmy inwestycję późną jesienią, a w okresie zimowym nie ma zbyt dużego nasłonecznienia. Z dotychczasowego audytu wynika, że roczna oszczędność na ogrzewaniu wody wyniesie 150 tys. zł – mówi nam Elżbieta Zwolińska. Jej zdaniem przy dużym nasłonecznieniu możliwe byłoby wykorzystanie nagromadzonej energii także w celach grzewczych: – Po sezonie letnim będziemy mieli rzeczywiste dane na temat oszczędności w lecznicy – dodaje.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.