PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale czeka mobilizacja?

  • Marzena Sygut/Rynek Zdrowia    14 kwietnia 2015 - 09:05
Szpitale czeka mobilizacja?

W przypadku wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa kraju mobilizacja będzie dotyczyła także szpitali cywilnych (fot.archiwum)

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Będą na nie wzywani także ci, których umiejętności mogą przydać się wojsku, przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Do końca 2015 r. szkolenia mają objąć 12 tys. osób. Jak podają eksperci, w przypadku wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa kraju mobilizacja będzie dotyczyła także szpitali cywilnych.

Piotr Luczek z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia wyjaśnia, że organizacja opieki zdrowotnej w trakcie konfliktu zbrojnego została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2012 r. w sprawie warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych.

- W ww. dokumencie znajdują się szczegółowe zapisy dotyczące m.in.: warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, określenia sposobu zabezpieczenia potrzeb kadrowych oraz wskaźników zatrudnienia w podmiotach leczniczych, określenia sposobu realizacji świadczeń na potrzeby jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz na potrzeby Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowania personelu medycznego do wyznaczonych podmiotów leczniczych, wydzielania łóżek w szpitalach cywilnych na potrzeby służb mundurowych - podkreśla Luczek.

Dodaje, że na wypadek konfliktów zbrojnych opracowywane są konkretne plany opatrzone klauzulami niejawnymi.

Dodatkowe łóżka

Czy gdyby doszło do zagrożenia kraju, wszystkie szpitale, w tym cywilne, trafiłyby pod zarząd MON, a łóżka szpitalne, które spełniają oczekiwania wojska, zostałyby wydzielone?

Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że w sytuacji zagrożenia szpitale resortowe zabezpieczałyby w pierwszej kolejności potrzeby zdrowotne żołnierzy i funkcjonariuszy, a szpitale cywilne, które wydzielą części łóżek dla MON i MSW, zrekompensują jednocześnie ten fakt poszerzaniem bazy łóżkowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.