Szpitale czeka mobilizacja?

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Będą na nie wzywani także ci, których umiejętności mogą przydać się wojsku, przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Szpitale czeka mobilizacja?
W przypadku wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa kraju mobilizacja będzie dotyczyła także szpitali cywilnych (fot.archiwum)

Do końca 2015 r. szkolenia mają objąć 12 tys. osób. Jak podają eksperci, w przypadku wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa kraju mobilizacja będzie dotyczyła także szpitali cywilnych.

Piotr Luczek z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia wyjaśnia, że organizacja opieki zdrowotnej w trakcie konfliktu zbrojnego została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2012 r. w sprawie warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych.

- W ww. dokumencie znajdują się szczegółowe zapisy dotyczące m.in.: warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, określenia sposobu zabezpieczenia potrzeb kadrowych oraz wskaźników zatrudnienia w podmiotach leczniczych, określenia sposobu realizacji świadczeń na potrzeby jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz na potrzeby Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowania personelu medycznego do wyznaczonych podmiotów leczniczych, wydzielania łóżek w szpitalach cywilnych na potrzeby służb mundurowych - podkreśla Luczek.

Dodaje, że na wypadek konfliktów zbrojnych opracowywane są konkretne plany opatrzone klauzulami niejawnymi.

Dodatkowe łóżka

Czy gdyby doszło do zagrożenia kraju, wszystkie szpitale, w tym cywilne, trafiłyby pod zarząd MON, a łóżka szpitalne, które spełniają oczekiwania wojska, zostałyby wydzielone?

Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że w sytuacji zagrożenia szpitale resortowe zabezpieczałyby w pierwszej kolejności potrzeby zdrowotne żołnierzy i funkcjonariuszy, a szpitale cywilne, które wydzielą części łóżek dla MON i MSW, zrekompensują jednocześnie ten fakt poszerzaniem bazy łóżkowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE