• PARTNERZY PORTALU

Szpitale dostaną nowy zastrzyk pieniędzy

Specjalistyczne poradnie przyszpitalne przyjmą więcej pacjentów. NFZ będzie preferował je przy kontraktach.
Szpitale dostaną nowy zastrzyk pieniędzy

Jak donosi "Rzeczpospolita" Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucyjne zmiany w zasadach kontraktowania usług medycznych. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Wynika z niej, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie ogłaszał oddzielny konkurs dla poradni przyszpitalnych. Dopiero w drugiej kolejności ogłaszałby konkurs dla lekarzy specjalistów działających w samodzielnych lecznicach.

W praktyce oznacza to, że pacjent otrzyma pełen zakres świadczeń w jednym miejscu. "Chcemy, by szpital, który ma poradnię kardiologiczną, mógł w razie potrzeby kierować chorego na hospitalizację na swój oddział kardiologiczny" - tłumaczy Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Braki w tym rozwiązaniu widzi Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia. "W przepisach powinno być też określone, kto koordynuje proces leczenia pacjenta i sprawdza, jakie są jego efekty. W wielu krajach taką rolę odgrywa lekarz rodzinny" - podkreśla.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

To dobra propozycja - krok w kierunk kompleksowej pomocy. A co do poszczególnych ew. złych praktyk - może po prostu warto zgłosić do NFZ jeśli coś nie jest w porządku?

Maciej, 2013-07-25 14:33:34 odpowiedz

Kolejne absurdalne rozwiązanie. Szkoda, że decydenci nie chcą na własne oczy przekonać się jak wygląda praca lekarzy w takiej poradni przyszpitalnej. Niech przyjadą zobaczą koszmar chociażby w przyszpitalnej poradni ortopedycznej przy Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich. Skandal a nie opieka nad ...pacjentem. rozwiń

Mirek, 2013-07-11 08:36:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE