Szpitale dostaną nowy zastrzyk pieniędzy

Specjalistyczne poradnie przyszpitalne przyjmą więcej pacjentów. NFZ będzie preferował je przy kontraktach.
Szpitale dostaną nowy zastrzyk pieniędzy

Jak donosi "Rzeczpospolita" Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucyjne zmiany w zasadach kontraktowania usług medycznych. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Wynika z niej, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie ogłaszał oddzielny konkurs dla poradni przyszpitalnych. Dopiero w drugiej kolejności ogłaszałby konkurs dla lekarzy specjalistów działających w samodzielnych lecznicach.

W praktyce oznacza to, że pacjent otrzyma pełen zakres świadczeń w jednym miejscu. "Chcemy, by szpital, który ma poradnię kardiologiczną, mógł w razie potrzeby kierować chorego na hospitalizację na swój oddział kardiologiczny" - tłumaczy Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Braki w tym rozwiązaniu widzi Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia. "W przepisach powinno być też określone, kto koordynuje proces leczenia pacjenta i sprawdza, jakie są jego efekty. W wielu krajach taką rolę odgrywa lekarz rodzinny" - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

To dobra propozycja - krok w kierunk kompleksowej pomocy. A co do poszczególnych ew. złych praktyk - może po prostu warto zgłosić do NFZ jeśli coś nie jest w porządku?

Maciej, 2013-07-25 14:33:34 odpowiedz

Kolejne absurdalne rozwiązanie. Szkoda, że decydenci nie chcą na własne oczy przekonać się jak wygląda praca lekarzy w takiej poradni przyszpitalnej. Niech przyjadą zobaczą koszmar chociażby w przyszpitalnej poradni ortopedycznej przy Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich. Skandal a nie opieka nad ...pacjentem. rozwiń

Mirek, 2013-07-11 08:36:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE