PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpitale generują długi

 • Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    13 grudnia 2011 - 20:26
Szpitale generują długi

Twierdzenie, że szpital w formie spółki jest bardziej efektywny i rentowny, to mit - twierdzi Tomasz Kopiec prezes AMG Finanse Sp. z o.o.
Z informacji zawartych choćby w ostatnim raporcie Związku Powiatów Polskich dotyczącym sytuacji finansowej przekształconych szpitali wynika, że szpitale funkcjonujące w formie spółek kapitałowych borykają się z takimi samymi problemami jak SPZOZ-y, a dodatkowo zagrożone są upadłością - tłumaczy Tomasz Kopiec w rozmowie z ''Gazetą Prawną''.

Uważa on, iż mitem jest  też twierdzenie, że szpital prowadzony w formie spółki jest na starcie bardziej efektywny i rentowny. Nie jest to możliwe choćby z tego powodu, że w większości przekształconych szpitali nadal pracuje tyle samo pracowników.

Różnica polega jedynie na tym, że podmiot tworzący musi dokapitalizować spółkę, gdy jest zadłużona w celu uniknięcia upadłości. Nawet te spółki, które są dochodowe, nie przystają do warunków rynkowych, ponieważ nie realizują żadnej strategii długofalowej.

Aby ograniczyć ujemny wynik finansowy, Kopiec radzi szukać racjonalizacj kosztów w gospodarce lekowej oraz materiałowo-magazynowej. W wielu placówkach konieczna jest też optymalizacja kosztów osobowych i dostosowanie ich wysokości do kontraktu z NFZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • kropka, 2011-12-14 20:37:58

  14.12.2011 Za wszystko odpowiada Urzad Marszałkowski który popiera dyrektorow szpitali marszałkowskich-zwalnianie lekarzy,rozwalanie wszystkich związkow zawodowych,dziwne inwestycje - a cel jeden Prywatyzacja - czyli UWŁASZCZENIE!!
 • Człowiek, 2011-12-13 22:10:18

  Panie Kopiec są to dobrane piękne słowa i kwieciście pusta mowa, A moja rada jest taka,że reformę trzeba przeprowadzić od nowa.
 • MIKOŁAJ, 2011-12-13 20:56:46

  Nie ma już chyba szpitala bez długu...