Szpitale generują długi

  • Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia
  • 13-12-2011
  • drukuj
Twierdzenie, że szpital w formie spółki jest bardziej efektywny i rentowny, to mit - twierdzi Tomasz Kopiec prezes AMG Finanse Sp. z o.o.
Szpitale generują długi

Z informacji zawartych choćby w ostatnim raporcie Związku Powiatów Polskich dotyczącym sytuacji finansowej przekształconych szpitali wynika, że szpitale funkcjonujące w formie spółek kapitałowych borykają się z takimi samymi problemami jak SPZOZ-y, a dodatkowo zagrożone są upadłością - tłumaczy Tomasz Kopiec w rozmowie z ''Gazetą Prawną''.

Uważa on, iż mitem jest  też twierdzenie, że szpital prowadzony w formie spółki jest na starcie bardziej efektywny i rentowny. Nie jest to możliwe choćby z tego powodu, że w większości przekształconych szpitali nadal pracuje tyle samo pracowników.

Różnica polega jedynie na tym, że podmiot tworzący musi dokapitalizować spółkę, gdy jest zadłużona w celu uniknięcia upadłości. Nawet te spółki, które są dochodowe, nie przystają do warunków rynkowych, ponieważ nie realizują żadnej strategii długofalowej.

Aby ograniczyć ujemny wynik finansowy, Kopiec radzi szukać racjonalizacj kosztów w gospodarce lekowej oraz materiałowo-magazynowej. W wielu placówkach konieczna jest też optymalizacja kosztów osobowych i dostosowanie ich wysokości do kontraktu z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

14.12.2011 Za wszystko odpowiada Urzad Marszałkowski który popiera dyrektorow szpitali marszałkowskich-zwalnianie lekarzy,rozwalanie wszystkich związkow zawodowych,dziwne inwestycje - a cel jeden Prywatyzacja - czyli UWŁASZCZENIE!!

kropka, 2011-12-14 20:37:58 odpowiedz

Panie Kopiec są to dobrane piękne słowa i kwieciście pusta mowa, A moja rada jest taka,że reformę trzeba przeprowadzić od nowa.

Człowiek, 2011-12-13 22:10:18 odpowiedz

Nie ma już chyba szpitala bez długu...

MIKOŁAJ, 2011-12-13 20:56:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE