PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale leczą pacjentów starym sprzętem

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 lutego 2010 - 06:41
Szpitale leczą pacjentów starym sprzętem

Aż 88 proc. szpitali sprawdzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli do badania pacjentów używało przestarzałych aparatów rentgenowskich. Najstarsze miały 40 lat.
NIK skontrolowała sprzęt i aparaturę medyczną w 53 szpitalach. Połowa z nich nie zachowywała należytej staranności w utrzymaniu ich właściwego stanu technicznego, bo nie przeprowadzała regularnej konserwacji. Ponad 80 proc. szpitali nie przeprowadzało obowiązkowych testów sprzętu., np. wiarygodności podawanych wyników w trakcie badania, co zdaniem NIK mogło powodować ich zafałszowywanie.

„W części szpitali sprzęt był użytkowany, mimo że wiedziano o niespełnianiu norm radiologicznych. To narażało pacjentów i personel medyczny na kontakt z nadmierną dawką promieniowania” – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK.

25 proc. pracowni, gdzie stosowano aparaty regnowskie, w ogóle nie miało zezwolenia na ich użytkowanie.

Niemal co trzecia placówka, mimo że ma nowoczesne i drogie urządzenia, nie korzystała z nich nawet przez kilka lat. Tak działo się m.in. w Poznańskim Ośrodku Usług Medycznych. W Szpitalu Wojskowym w Opolu przez rok nikt nawet nie rozpakował sprzętu wartego prawie 600 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.