PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale liczą pieniądze na wyrost?

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    9 maja 2013 - 06:53
Szpitale liczą pieniądze na wyrost?

25 października wejdzie w życie unijna dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej, Na leczenie do Polski będą mogli przyjeżdżać chorzy z całej UE. Szpitale już liczą pieniądze. Czy nie na wyrost?
Większość placówek medycznych w naszym kraju nie wykorzystuje swego potencjału - przypomina „Puls Biznesu".

Tymczasem według szacunków, mogłyby wykonywać dodatkowe usługi dla zagranicznych pacjentów, warte 1,5-2 mld zł.

Czytaj też: Walka o zagranicznych pacjentów

Niestety dotychczasowe przygotowania do wdrożenia unijnej dyrektywy przebiegają w Polsce opieszale. Ciągle nie uruchomiono ani platformy, która informowałaby zagranicznych pacjentów o polskich placówkach, ani krajowych punktów informacyjno-kontaktowych, których wymaga dyrektywa.

Na dodatek katalog problemów uzupełniają wątpliwości natury prawnej. Otóż znaczna część sprzętu medycznego w Polsce została kupiona dzięki dotacjom publicznym. Nadal nie ma jednoznacznej interpretacji prawnej, czy szpitale mogą używać tych urządzeń, świadcząc usługi komercyjne, a tak traktowane są usługi dla pacjentów zagranicznych.

- Taki zapis jest absolutnie bez sensu. Nie po to przecież daje się miliony na unowocześnienie placówek medycznych, by później zakazywać im używania nowego sprzętu, a na koniec zarzucać nieefektywność, mówi Jarosław Fedorowski - prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.