PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale muszą mieć 58 mld zł na inwestycje

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    11 czerwca 2013 - 06:43
Szpitale muszą mieć 58 mld zł na inwestycje

Do 2030 r. placówki medyczne muszą przeprowadzić inwestycje warte 58 mld zł, a jedną czwartą tej kwoty trzeba wydać w ciągu najbliższych czterech lat.
Pisze o tym „Puls Biznesu", powołując się na raport Związku Powiatów Polskich. 24 mld potrzeba na sprzęt medyczny, a aż 34 mld na remont „murów".

1/5 budynków ma więcej niż 70 lat, a zdarzają się szpitale działające w obiektach z XVIII w. - wylicza ekspert ZPP Marek Wójcik. Jak mówi, szpitale muszą się dostosować do standardów informatycznych, sanitarnych i technicznych stawianych m.in. przez UE, a inwestycje w placówki są konieczne, szczególnie biorąc pod uwagę demografię.

Trzeba je przeprowadzić jak najszybciej zanim starzejące się społeczeństwo postawi cały system pod ścianą - ocenia Wójcik.

Jednak raport nie pozostawia złudzeń - tych pieniędzy nie mają ani szpitale, ani ich właściciele (zazwyczaj samorządy). A z ich pozyskaniem też będzie problem.

ZPP ma na to receptę. Bardziej przyjazne zasady partnerstwa publiczno-prywatnego, premiowanie konsolidacji lecznic, uruchomienie funduszu wspierającego inwestycje w sektorze - to przykłady proponowanych rozwiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.