PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale muszą się zmienić

  • PAP    18 marca 2011 - 11:46
Szpitale muszą się zmienić

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. kwestię przekształceń szpitali. Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe.
To jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego. Poparcie posłów uzyskała m.in.: poprawka, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli kontraktów.

Czytaj też: Ustawy zdrowotne podzieliły posłów

Pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych protestowały w Sejmie przeciwko takiemu rozwiązaniu. W ramach protestu od czwartku okupują sejmową galerię.

Ustawa o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Czytaj też: Rządowy pakiet ustaw zdrowotnych grozi prywatyzacją szpitali

W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).

Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. W ustawie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych.

Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów zostanie wydłużony dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-03-31 14:01:39

    Lecznice na Spółki będą przekształcane, By nie były z kasy Państwa dotowane. Kto zatem zachorzy ten musi w chorobie, Proces uzdrowienia sam opłacić sobie. Zaś pieniądze skrzętnie w NFOZ-ie składane, Dawno już zostały do cna przehuśtane. Więc biednego, który puste ma kieszonki, Urz...ąd Miasta, darmo, wsadzi do jesionki. W taki nowy sposób, Służba Zdrowia CAŁA !!!, Będzie bardzo sprawnie w przyszłości działała. Ten kto źle postrzega sytuację nową, Musi do psychiatry iść ze swoją głową.  rozwiń
  • oczekujący na pomoc pacjent, 2011-03-18 12:30:36

    Nie rozumiem dlaczego...?