PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpitale na Mazowszu taniej kupują prąd

 • UMWM/AT    31 sierpnia 2011 - 14:20
Szpitale na Mazowszu taniej kupują prąd

Obniżenie kosztów nawet o kilkanaście procent i lepsze warunki dostaw – takie mogą być efekty pierwszego w kraju wspólnego zakupu prądu przez 16 szpitali podległych samorządowi województwa mazowieckiego.
– Dużo mówi się o konieczności szukania oszczędności w służbie zdrowia. Nasze działanie ma właśnie taki cel. Pamiętajmy, że pieniądze, które w ten sposób szpitale zaoszczędzą, będą mogły wykorzystać inne cele – powiedział wicemarszałek Marcin Kierwiński. – Oczywiście to pilotażowy projekt. Jednak już dziś planujemy podobne rozwiązania w innych placówkach, dla których jesteśmy organem założycielskim. Jeśli te rozwiązania tak znakomicie sprawdzają się na zachodzie, czemu u nas miałoby być inaczej – dodał.

– Mazowsze jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o tempo przekształceń w szpitalach. Efekty widać gołym okiem i myślę tu nie tylko o inwestycjach, ale o zmianach organizacyjnych. Przetarg, który został wczoraj ogłoszony to kolejne działanie, mające na celu racjonalizację kosztów – podsumował wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski (zabierz głos/oceń marszałka).


Co roku szpitale na Mazowszu ponoszą duże koszty związane z zakupem energii elektrycznej. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest utworzenie tzw. Grupy Zakupowej zrzeszającej kilka czy kilkanaście podmiotów, które wspólnie przygotowują się do skonsolidowanego zakupu.

Takie właśnie rozwiązania są z powodzeniem stosowane na wysoko rozwiniętych rynkach USA i w Europie Zachodniej. Liderem w Europie jest Wielka Brytania. W Polsce tego typu inicjatywy dopiero powstają. Jednym z przykładów grupy zakupowej w Polsce jest stowarzyszenie Podkarpackiego Klubu Biznesu, konsolidujący zakupy aż 130 spółek, w dziewięciu różnych kategoriach. Samorząd województwa mazowieckiego będzie pierwszym samorządem wojewódzkim w kraju, który podejmie takie działania.

Organizatorem zakupu na Mazowszu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna, której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego. Wybór 16 podmiotów leczniczych wchodzących do grupy zakupowej nie jest przypadkowy. MAE przeprowadziła audyt umów i faktur za energię elektryczną we wszystkich placówkach służby zdrowia, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego. Ostatecznie wyłoniono 16 szpitali, charakteryzujących się największym zużyciem energii elektrycznej i mogących zmienić sprzedawcę energii. 
Następnie MAE przygotowała pełną specyfikację umożliwiającą przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej. Przetarg został ogłoszony
30 sierpnia br.

Co mogą zyskać szpitale? Efekt skali gwarantuje silniejszą pozycję w negocjacjach, a zatem możliwość obniżenia kosztów nawet o kilkanaście procent. Podmioty wchodzące w skład grupy kupują więcej, dzięki czemu mogą wynegocjować wyższe rabaty, a także uzyskać lepsze warunki dostaw. Jednym słowem – pieniądze zaoszczędzone na energii, szpital może przeznaczyć na inne cele.
Postępowanie na zakup energii elektrycznej dotyczy następujących placówek:

 1.     Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
 2.     Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu,
 3.     Wojewódzki Szpital Bródnowski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej,
 4.     Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie,
 5.     Szpital Kolejowy im. dr. med. Włodzimierza Roeflera Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie,
 6.     Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zakaźny,
 7.     Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. Teodora Dunina w Rudce,
 8.     Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy,
 9.     Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej,
 10.     Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. z siedzibą w Zagórzu koło Warszawy,
 11.     Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu,
 12.     Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie,
 13.     Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce,
 14.     Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego,
 15.     Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku,
 16.     Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.