PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpitale na nowych zasadach

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 lipca 2011 - 07:17
Szpitale na nowych zasadach

Samorządy otrzymają pomoc państwa w spłacie długów szpitali. Powiaty, które nie spłacą strat placówek medycznych przekształcą je w spółki.
Od dziś szpitale mogą być przekształcane w spółki prawa handlowego na nowych zasadach. To efekt wejścia w życie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale mogą mieć problemy

Rząd zapewnia, że ułatwi ona zarządzenie szpitalami, bo te, które się przekształcą, nie będą się mogły już zadłużać. Muszą się bilansować, bo zarząd spółki będzie ponosił odpowiedzialność materialną za jej ewentualne straty. Jako przedsiębiorstwa będą też mogły uzyskiwać dodatkowe dochody, m.in. z opłat od pacjentów.

Czytaj też: Szpitale poszły na całość

Ustawa nie przewiduje obowiązkowych przekształceń szpitali, ale w rzeczywistości je wymusza. Jeżeli właściciel szpitala (najczęściej powiat lub marszałkowie województw) nie pokryje jego rocznego ujemnego wyniku, w ciągu 12 miesięcy od zatwierdzenia planu finansowego placówki, to musi ją zlikwidować albo zmienić jej formę prawną.

Czytaj też: Szpitale w formie spółki wystartują z długam

Taki mechanizm ma spowodować, że przekształceń będzie więcej niż dotychczas. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że do końca 2013 roku nawet 40 proc. placówek będzie działać w formie spółki.

Czytaj też: Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

Może się to jednak okazać nierealne, bo wiele samorządów szuka sposobów na uniknięcie przekształceń. Podobnie jak uniwersytety medyczne, do których należą kliniki. Ich dyrektorzy robią wszystko, żeby zamknąć obecny rok bez straty lub z jak najmniejszym wynikiem ujemnym, tak aby uczelnia mogła go pokryć i tym samym uniknąć przymusowych zmian.

Czytaj też: Muszą przekształcać szpitale w spółki

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Tragos, 2011-07-04 08:34:44

  U nas w Polsce jak zwykle od (...) strony. Zamiast "prywatyzować szpitale" trzeba zlikwidować ZUS i NFZ te ogromne pieniądze, które płace od swojej pensji na pewno bardzo chetnie przejma prywatne firmy za ubezpieczenie medyczne NIEOBOWIAZKOWE i bedą lepiej pilnować systemu przepływu pienie...dzy.  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2011-07-02 21:00:31

  Myślę, że ta sprawa w ogóle nie chwyci, Gdyż najwięcej stracą starzy emeryci. Szpital by ich musiał, z takiej to okazji, Poddać generalnie, wszystkich, eutanazji.
 • Marian Kozłowski, 2011-07-02 00:04:48

  No to będzie trochę roboty! Jak się nie będzie pilnować to co nieco z budżetu trzeba będzie wysupłać. :-) :-) :-)