PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpitale nie chcą płacić pacjentom odszkodowań

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    15 lutego 2013 - 06:59
Szpitale nie chcą płacić pacjentom odszkodowań

Szpitale nie chcą płacić pacjentom odszkodowań za złe leczenie. W ciągu roku tylko sześciu chorych wywalczyło przed specjalnymi komisjami świadczenie w satysfakcjonującej wysokości
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołane ponad rok temu przy wojewodach komisje miały wyręczać sądy oraz skutecznie i szybko realizować roszczenia pokrzywdzonych pacjentów.

Dotychczas zwróciło się do nich 537 osób z wnioskiem o sprawdzenie, czy w ich przypadku doszło do zdarzenia medycznego, np. błędnej diagnozy lub zaniechania leczenia. Komisje wydały tylko 26 orzeczeń korzystnych dla chorych, a zaledwie sześciu osobom wypłacono świadczenie. Jego wysokość wahała się od 2,5 tys. zł w Łodzi do 150 tys. zł we Wrocławiu.

Komisja stwierdza tylko, czy zaistniało zdarzenie medyczne. Wysokość odszkodowań i zadośćuczynień zależy od negocjacji osoby poszkodowanej ze szpitalem bądź towarzystwem ubezpieczeniowym.

Czytaj też: Polski pacjent niewiele może

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • też naiwny., 2013-02-16 22:21:08

  Przecież w tym kraju nikt nie ma żadnych praw,a szczególnie pacjent
 • naiwny?, 2013-02-16 22:19:44

  Oj naiwny,naiwny jak dziecko we mgle.
 • zorientowany, 2013-02-16 22:18:09

  Lepiej wynająć wyspecjalizowaną kancelarię i dochodzić swoich roszczeń w sądzie.Kolesie w komisjach mają swoich ludzi.Tam nic się nie wygra.To tylko mydlenie oczu i przeciąganie czasu,Aż do przedawnienia.