Szpitale nie leczą, bo NFZ nie płaci

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-11-2010
  • drukuj
NFZ nie zapłacił placówkom zdrowia za wykonanie większej liczby świadczeń, niż wynika to z kontraktu za ubiegły rok, a już czeka go batalia ze szpitalami o uregulowanie tegorocznych nadwykonań.
Szpitale nie leczą, bo NFZ nie płaci

Dyrekcja Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu zapowiedziała wstrzymanie przyjmowania dzieci zakwalifikowanych do przeszczepu szpiku. Resort zdrowia uspokaja i tłumaczy, że szpital nie ma prawa odmawiać wykonywania świadczeń ratujących życie, a takimi są np. transplantacje szpiku. Ewa Kopacz, minister zdrowia, zapewnia, że NFZ zapłaci zaległości wynikające z nadwykonań – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Łączna wartość niezapłaconych nadwykonań, jakie powstały we wrocławskiej placówce od 2008 roku, wynosi około 20 mln zł. Szpital złożył przeciwko NFZ 15 pozwów sądowych. Do zawarcia ugód nie doszło, bo fundusz chciał negocjować główną kwotę należności.

W podobnej sytuacji są również inne placówki. Łącznie przeciwko NFZ toczy się 168 postępowań w sprawie zapłaty za nadlimity, które powstały w poprzednich latach. Placówki domagają się od funduszu 361 mln zł. W tym roku udało się zakończyć 99 postępowań sądowych. W ich wyniku fundusz zapłacił m.in. szpitalom 35,4 mln zł.

Kwoty te pokazują problem tylko tych nadwykonań, o zapłatę których szpitale walczą przed sądem. W samym tylko woj. lubelskim łączna wartość świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowach między NFZ a szpitalami za ubiegły i ten rok wynosi 340 mln zł. W podobnej sytuacji jest Podkarpacie i woj. zachodniopomorskie. NFZ spodziewa się, że na Śląsku do końca tego roku placówki zdrowia udzielą większej liczby świadczeń, niż wynika to z ich umów z funduszem na kwotę ponad 300 mln zł.

Szpitale, którym udało się odzyskać przynajmniej część pieniędzy za nadwykonania z ubiegłych lat bez kierowania sprawy na drogę sądową, liczą, że również w tym roku w ten sam sposób uda się rozwiązać ten problem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (10)ZOBACZ WSZYSTKIE

no bo i z jakiej racji? ich to niezbyt interesuje, bo oni sie lecza gdzie indziej

kokel, 2010-11-26 10:20:53 odpowiedz

W Zabrzu chcą budować elektrociepłownie a co z chorobami serca?Co z kliniką?Jak długo pacjenci jeszcze będą czekać?

pacjentka, 2010-11-26 10:20:38 odpowiedz

Pacjentom współczuję ale decydentów nie żałuje

obibok, 2010-11-26 10:15:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE