PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale oszczędzą dzięki wspólnym zakupom

  • PAP    29 maja 2013 - 09:30
Szpitale oszczędzą dzięki wspólnym zakupom

Dwanaście szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie przeprowadziło wspólny przetarg na zakup materiałów biurowych. Dzięki zbiorowemu zamówieniu szpitale oszczędziły w sumie 70 tys. zł. Przygotowywane są wspólne zamówienia leków.
"Czasy są takie, że każdy szpital zastanawia się nad wydawaniem każdego grosza. Taka oszczędność na materiałach biurowych, jaką mamy dzięki wspólnemu przetargowi to dla nas ogromnie pozytywne zaskoczenie" - przyznała w rozmowie z dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie Irena Kierzkowska.

Czytaj też: Porozumienie na największy wspólny zakup prądu z opóźnieniem

Dwanaście szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie (m.in. szpital dziecięcy, pulmonologiczny i psychiatryczny oraz pogotowie ratunkowe w Olsztynie, szpital wojewódzki w Elblągu, szpitale rehabilitacyjne w Górowie Iławeckim i Ameryce, szpitale psychiatryczne we Fromborku i Węgorzewie) wspólny przetarg przeprowadziły po raz pierwszy.

Jak powiedziała kierująca działem zamówień publicznych i zaopatrzenia w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie Stanisława Masłowska, która przeprowadziła wspólny przetarg, nie była to łatwa sprawa.

"Nie ma podobnych doświadczeń, nie słyszeliśmy, by inne szpitale przeprowadzały takie procedury, wszystko trzeba było wypracować od początku. Każdy szpital mówił mi czego potrzebuje, ja to sklejałam w całość. Jedni chcieli segregatory z dziurkami, inni woleli inny typ, trudno to było okiełznać ale najważniejsze, że się udało" - przyznała Masłowska, która w przetargu umieściła ponad 400 pozycji. Były tam m.in. teczki, kartony do archiwów, papiery do kopiarek i drukarek, a szpitale psychiatryczne w tym przetargu kupiły rzeczy potrzebne im do terapii zajęciowej tj. modeliny, plasteliny, kredki, farby, kolorowe papiery.

"Wartość tego zamówienia oszacowałam netto na 460 tys. zł, a najtańsza złożona nam oferta opiewała na 390 tys. zł. Zaoszczędzona kwota pozytywnie zdumiała wszystkie szpitale, które brały w tym zamówieniu udział" - przyznała Masłowska, która już przygotowuje kolejny wspólny przetarg kilkunastu szpitali - tym razem zamówienie będzie dotyczyło leków. Zbiorowo szpitale chcą kupić m.in. antybiotyki i leki psychotropowe.

"Z tym zamówieniem jest zdecydowanie łatwiej, bo w przeciwieństwie do materiałów biurowych lista leków z danej dziedziny jest łatwiejsza do ułożenia. Poza tym pierwszy przetarg pozwolił nam wypracować sprawny system komunikacji, myślę, że dalej będzie szło nam tylko lepiej" - przyznała Masłowska.

Podobnych przetargów medycznych dotąd w woj. warmińsko-mazurskim nie przeprowadzano ale od kilku lat miasto Olsztyn i sąsiednie samorządy zbiorowo kupują energię elektryczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.