PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale oszczędzą dzięki zakupom grupowym

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 lutego 2011 - 06:53
Szpitale oszczędzą dzięki zakupom grupowym

Na wspólnych zakupach sprzętu i leków publiczne placówki mogą zaoszczędzić setki milionów złotych rocznie. Ich dyrektorzy są jednak wobec nich nieufni.
Kolejny samorząd tworzy system grupowych zakupów dla szpitali i przychodni. Radni woj. wielkopolskiego zdecydowali w tym tygodniu o powołaniu specjalnej spółki Szpitale Wielkopolski, która ma kupować leki i sprzęt medyczny oraz zamawiać usługi budowlane dla 25 placówek medycznych. Liczą na oszczędności rzędu 5-15 proc. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobna spółka od ponad roku prowadzi zakupy dla szpitali marszałkowskich w woj. kujawsko-pomorskim, a grupowe zakupy organizowało też woj. śląskie. W prywatnych sieciach czy w szpitalach powiatowych jest to standard.

W 2010 r. szpitale na zakup leków wydały ok. 2,8 mld zł; cały rynek sprzętu medycznego, gdzie najważniejszymi kupcami są szpitale, to ok. 5 mld zł. Prywatnym firmom, które nie muszą robić przetargów, dzięki zakupom grupowym udaje się obniżyć cenę sprzętu nawet o 20-30 proc.

Trudno jednak skoordynować zamówienia, bo trzeba przed ogłoszeniem przetargu ściągnąć specyfikacje ze wszystkich placówek.

Właśnie to okazało się największym problemem przy zakupach grupowych dla szpitali w kujawsko-pomorskim. Gdy rok temu na Kujawach ogłaszano pierwsze przetargi, część szpitali tygodniami zwlekała z wysyłką dokumentów, a te, które sprzętu potrzebowały szybko, rezygnowały ze wspólnych zakupów. I wciąż tak się tam dzieje, choć systemem objęto tylko 10 placówek.

Za to wielki sukces Kujawy odniosły na polu inwestycji budowlanych. Udało się pozyskać na bardzo dobrych warunkach 425 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Gdyby szpitale występowały o nie osobno, nie miałyby szans. Pieniądze posłużą m.in. na wyburzenie i wybudowanie od nowa wraz z wyposażeniem szpitala dziecięcego w Bydgoszczy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.