PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale oszczędzają na wynagrodzeniach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 maja 2011 - 07:30
Szpitale oszczędzają na wynagrodzeniach

Co trzeci zakład opieki zdrowotnej nieprawidłowo wypłaca wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – wynika z kontroli inspekcji pracy w 281 placówkach medycznych.
W ubiegłym roku dzięki interwencji inspektorów pracy szpitale wypłaciły 14,5 tys. pracownikom zaległe świadczenia na kwotę 10,7 mln zł. Aż 36 proc. skontrolowanych placówek nieprawidłowo wypłacało wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Co czwarty szpital zaniżał kwotę takiego świadczenia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dyrektorzy muszą ograniczać wydatki tak, aby zmieścić się w limitach określonych w umowie z NFZ. Dlatego pracownicy nie otrzymują należnych świadczeń.

W ubiegłym roku nieprawidłowości dotyczące wypłat wynagrodzenia za pracę ujawniono w blisko co piątej skontrolowanej placówce medycznej. Co siódma płaciła pensje nieterminowo.

Sytuacja ta się nie poprawi, dopóki w relacjach między świadczeniodawcami, a funduszem nie będą panowały zasady wolnego. Nie doprowadzą do tego obecnie wprowadzane zmiany w systemie ochrony zdrowia, w tym przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego. Szpitale nadal nie będą bowiem mogły kształtować samodzielnie cen za swoje usługi. W dalszym ciągu będzie je ustalał NFZ.

Czytaj też: Samorządy przejmują szpitale, ale czy to się im w ogóle opłaca?

Kontrole PIP wykazały też, że zakłady opieki zdrowotnej mają problemy z przekazywaniem pieniędzy na podwyżki wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych. Na podwyżki trzeba przekazać 40 proc. dodatkowych pieniędzy, jakie szpitale otrzymują z NFZ po korektach planu finansowego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.