PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale pod ścisłą kontrolą. Będą nowe obowiązki

  • PAP/AT    6 grudnia 2017 - 08:15
Szpitale pod ścisłą kontrolą. Będą nowe obowiązki

Za brak monitoringu szpitalowi będzie groziła grzywna (fot.pixabay.com)

Każdy przypadek uszczerbku na zdrowiu, do którego dojdzie w szpitalu, trafi do specjalnego rejestru. Dodatkowo szpitale będą miały obowiązek monitorowania jakości leczenia.
Tak szczegółowej kontroli nad placówkami medycznymi jeszcze nie było. Każdy przypadek uszczerbku na zdrowiu, do którego dojdzie w czasie hospitalizacji, trafi do specjalnego rejestru - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodatkowo szpitale będą miały obowiązek monitorowania jakości leczenia. Tak wynika z projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która ma zmusić placówki do skrupulatnej troski o chorych. Projekt trafi wkrótce do konsultacji.

Czytaj też: Gdzie warto się leczyć? Oto najlepsze szpitale w Polsce 2017

"Źle dostosowana dawka leku, pojawienie się niepożądanej bakterii, zbyt długi lub zbyt krótki okres leczenia, a także błędy medyczne - z takich szczegółów formalnie będą rozliczane placówki. Pracownicy szpitala zostaną zobligowani do odnotowywania podobnych wypadków w rejestrze zdarzeń niepożądanych, czyli takich, które zaszkodziły zdrowiu lub życiu pacjenta. Dodatkowo informacje o istotnych zdarzeniach trafią do specjalnie powołanej Agencji ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta podlegającej resortowi zdrowia" - informuje dziennik.

Za brak monitoringu szpitalowi będzie groziła grzywna, której wysokość nie została jeszcze ustalona. Zgodnie z założeniami zmian - dostęp do tych danych z rejestru, np. poprzez stronę WWW szpitala, powinni mieć pacjenci. Zapis, który by to umożliwiał, na razie nie trafił do projektu ustawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.