PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale poszły na całość

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 marca 2011 - 07:27
Szpitale poszły na całość

W tym roku szpitale znów czeka batalia z NFZ o zapłatę nadwykonań. Niektóre placówki nie dostały jeszcze pieniędzy za 2009 rok.
Nadwykonania to świadczenia, które placówki medyczne wykonały na rzecz pacjentów po przekroczeniu limitu określonego w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak wynika ze wstępnych danych funduszu, w 2010 roku świadczeniodawcy wykonali takich nadprogramowych zabiegów i operacji na 1,06 mld zł. Łączny budżet NFZ na świadczenia szpitalne wynosił wtedy 23,4 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z problemem nadwykonań szpitale i NFZ borykają się od dwóch lat. Wtedy wskutek kryzysu gospodarczego pogorszyła się sytuacja finansowa funduszu.

Ponad 1 mld zł to wciąż dużo. Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że NFZ nie zapłacił świadczeniodawcom za nadwykonania sprzed dwóch lat. W takiej sytuacji są szpitale w woj. lubelskim, podkarpackim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Dyrektorzy szpitali podkreślają, że problem nadwykonań to skutek gorszej sytuacji finansowej NFZ. Kłopoty zaczęły się w 2009 roku, gdy zmalały wpływy ze składek z ZUS i KRUS. Zdaniem NFZ to tylko część prawdy. Fundusz uważa, że problem nadwykonań to często efekt nietrzymania dyscypliny finansowej przez dyrektorów szpitali.

Obecnie toczy się 166 spraw w sądach przeciw NFZ o zapłatę nadwykonań. Szpitale łącznie domagają się od funduszu 334,1 mln zł. Najwięcej spraw toczy się w województwach mazowieckiem (39), lubelskim (32) i dolnośląskim (20) – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.