PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale potrzebują 1 mld zł

  • AZA    18 listopada 2010 - 16:12
Szpitale potrzebują 1 mld zł

Jak poinformował Electus SA na koniec października 2010 r. polskie publiczne szpitale potrzebowały już ponad 1 mld zł. Dynamika wzrostu zapotrzebowania państwowych szpitali na środki finansowe wciąż jest wysoka.
W ubiegłym miesiącu szpitale zgłosiły się po środki w wysokości 212,6 mln zł, odnotowując tym samym spadek z stosunku do poprzedniego, rekordowego miesiąca (318 mln zł). Jednak z perspektywy pierwszych dziesięciu miesięcy roku 2009, zapotrzebowanie wzrosło aż o 400%.

- Zapotrzebowanie szpitali do końca października przekroczyło miliard zł. Jeśli dynamika w ostatnich dwóch miesiącach roku zostanie utrzymana, będziemy świadkami rekordowej aktywności szpitali publicznych pod względem zgłaszanych potrzeb finansowych – mówi Jacek Ryński, Prezes Zarządu Electus.

Electus jest liderem we wspieraniu płynności finansowej w sektorze publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem publicznej służby zdrowia oraz samorządów.

Od stycznia bieżącego roku szpitale zgłosiły zapotrzebowanie na gotówkę w wysokości 1,012 mld zł. W całym 2009 r. zapotrzebowanie było mniejsze o ponad 25% i wyniosło niespełna 241 mln zł.
 
Najwyższe zapotrzebowanie w październiku zgłosiły szpitale z województwa łódzkiego (94 mln zł), W całym 2009 roku potrzeby tego regionu nie przekroczyły 9 mln zł.

Również jednostki z terenu województwa lubuskiego potrzebowały w samym październiku wyraźnie więcej środków - 50 mln zł.

W skali całego roku wciąż największe zapotrzebowanie wykazują szpitale z województwa mazowieckiego. Wysoką dynamikę wzrostu charakteryzuje się również województwo małopolskie, które na koniec ubiegłego miesiąca potrzebowało 204 mln zł, podczas gdy w całym 2009 r. tylko nieco ponad 9,5 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.