PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale powalczą o 50 mln zł

  • Rynek Zdrowia (JJ)    12 października 2012 - 12:28
Szpitale powalczą o 50 mln zł

Szpital należący do prywatnej sieci i publiczne placówki wspólnie powalczą o unijną dotację.
W zachodniej części Małopolski szpitale publiczne razem z lecznicą należącą do prywatnej sieci GNS, powalczą o unijne pieniądze na inwestycje, m.in. wspólny system informatyczny. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce. Stawką jest 50 mln zł.

Specjalizacja placówek, nowoczesna rehabilitacja i diagnostyka, wspólny system informatyczny – to główne elementy projektu obejmującego cztery małopolskie szpitale: w Chrzanowie, Olkuszu, Wadowicach i Oświęcimiu. Jak przekonuje Ewa Potocka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie i pomysłodawczyni projektu, skorzystają na nim nie tylko poszczególne szpitale, ale przede wszystkim pacjenci, którzy mogą spodziewać się świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie i bliżej swoich domów.

Nowością przedsięwzięcia jest to, iż bierze w nim udział, obok szpitali publicznych, placówka niepubliczna – Szpital Powiatowy im. Franciszka Kryszałowicza – NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, należący do prywatnej sieci lecznic Grupa Nowy Szpital (GNS).

Forma własności bez znaczenia

– W staraniach o unijne pieniądze nie ma znaczenia czy szpital jest publiczny, czy nie. Ale rzeczywiście, chyba po raz pierwszy w Polsce wspólnie ubiegamy się z placówką niepubliczną o unijną dotację – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Potocka. – Staraliśmy się po prostu dogadać, aby każdy szpital z naszego subregionu, uczestniczący w tym projekcie, odniósł określone korzyści.

Andrzej Świątek, zastępca dyrektora ds. operacyjnych Nowego Szpitala w Olkuszu, podkreśla, że jego placówka jest jedną z dwunastu lecznic zarządzanych przez Grupę Nowy Szpital i to z nimi przede wszystkim będzie integrować swoje działania. Jednak nie wyklucza współpracy także z innymi szpitalami, szczególnie z sąsiednich miast.

<!-- pagebreak //-->

– Zasady tej współpracy muszą być zaakceptowane przez kierownictwo całej Grupy Nowy Szpital. Mam nadzieję, że ogólny zarys projektu, który już powstał, pozytywnie oceni także samorząd województwa. Zakładamy współpracę w diagnostyce, a szczególnie w radiologii. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie związane z działaniem naszego centrum opisowego dla całej Grupy – stwierdza Andrzej Świątek. Nie wyklucza, że podobny modelu może powstać z myślą o innych szpitalach zachodniej Małopolski.

– Na pewno też sąsiadujące szpitale mogłyby sobie pomagać w przypadku jakiejkolwiek awarii sprzętu czy innych trudnych sytuacjach. Z pewnością ten program współpracy daje szansę doposażenia naszych placówek w niezbędny sprzęt i aparaturę, a także w łącza, oprogramowanie i komputery niezbędne w radiologii – dodaje dyrektor Świątek

– Nasz projekt, poprzez realizację pomysłu na kilku płaszczyznach, zakłada przede wszystkim zwiększenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów. I to jest nasz główny cel – stwierdza Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Współpraca i specjalizacja


Projekt przewiduje specjalizację szpitali w kilku zakresach. Jednym z nich ma być rehabilitacja. To mogłoby przyczynić się do skrócenia kolejek. – Mimo że każdy szpital ma inne potrzeby, udało nam się porozumieć. Za unijne pieniądze chcemy doposażyć każdą z czterech współpracujących jednostek – dodaje dyrektor Potocka

W założeniach Oświęcim miałby się specjalizować w rehabilitacji neurologicznej, Chrzanów w ogólnoustrojowej, a Wadowice w geriatrycznej. Ewa Potocka myśli także o budowie basenów rehabilitacyjnych w szpitalu w Chrzanowie. Obecnie pacjenci w tej części Małopolski mogą korzystać z tego typu obiektów jedynie podczas pobytów w sanatoriach.

Więcej na ten temat tutaj.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.