PARTNER PORTALU
  • BGK

"Szpitale powiatowe powinny być uznane za priorytetowe"

  • Rynek Zdrowia    21 marca 2018 - 16:49
"Szpitale powiatowe powinny być uznane za priorytetowe"
Szpitale powiatowe powinny być przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej i uzupełnieniem nocnej i świątecznej opieki medycznej (fot.ilustracyjne:http://szpital-zakopane.pl)

- Szpitale powiatowe powinny być uznana za jednostki priorytetowe w systemie ochrony zdrowia - apeluje Barbara Szubert, dyrektor SP ZOZ w Lublińcu.
- Szpitale powiatowe powinny być przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej i uzupełnieniem nocnej i świątecznej opieki medycznej. Powinny być uznawane za szpitale podstawowe, a nie powiatowe - stwierdziła dyrektor Barbara Szubert podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.- Wtedy byłaby szansa na dofinansowanie - dodała.

Wskazała też na bariery w pozyskiwaniu pieniędzy na inwestycje i inne wydatki.

- Oprócz tego, że starostwa powiatowe są najbiedniejszym podmiotem prowadzącym szpitale - otrzymują jedynie subwencje i dotacje - to praktycznie nie ma programów adresowanych do szpitali powiatowych, które zapewniałby im dodatkowe źródło finansowania - stwierdziła.

Potrzeby są natomiast olbrzymie. - Szpitale powiatowe w 90 proc. znajdują się w starych obiektach, niejednokrotnie pod nadzorem konserwatora zabytków, co utrudnia możliwość remontów i zmian - przypominała.

- To, co musimy wyremontować, z uwzględnieniem wymogów konserwatorskich, bywa droższe od nowych inwestycji. W szpitalu, którym zarządzam nie mamy np. możliwości pociągnięcia węzłów sanitarnych - powiedziała Szubert.

- Nie możemy więc spełnić wymogów dostosowawczych. Na pozostałą infrastrukturę - bloki operacyjne i sterylizatornię - brakuje środków - wskazywała.

Jej zdaniem najlepiej finansowane są w Polsce szpitale MSWiA. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Cadyk, 2018-03-21 17:42:04

    Aj waj - po co wam szpitale powiatowe