PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale prywatne coraz bliżej celu, publiczne zabłądziły w zakupach grupowych

  • PAP/Puls Biznesu    28 maja 2014 - 07:11
Szpitale prywatne coraz bliżej celu, publiczne zabłądziły w zakupach grupowych

Jak przypomina "Puls Biznesu", zakupy grupowe miały podreperować budżety szpitali - publicznych, jak i niepublicznych. I jedne, i drugie już kilka lat temu postanowiły, że stworzą dużą grupę zakupową dla placówek medycznych.
Przedsiębiorcy medyczni mieli więcej szczęścia - grupa zakupowa, która będzie zrzeszać pojedyncze szpitale prywatne, ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni. "Prace są na ostatniej prostej" - mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych (OSSN).
 
 
Tymczasem plany stworzenia grupy zakupowej przez Polską Federację Szpitali, organizację pracodawców sektora szpitalnego, zakończyły się fiaskiem. A były ambitne - grupa docelowo miała robić zakupy nawet dla 600 szpitali.
 
"Po pierwsze, dyrektorzy szpitali są sceptyczni - nie chcą, aby ktoś, czyli profesjonalny operator, na grupie zarabiał, mimo że oni również na tym zaoszczędzą. Po drugie, brakuje odpowiednich przepisów prawnych, które regulowałyby te kwestie i ułatwiały tworzenie szpitalnych sojuszy zakupowych" - uważa Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • STANISŁAW, 2014-06-16 15:42:33

    -- POWIATY ,, NIC NIE ZROBIŁY DLA SZPITALI ,, DYLETANCI , ŚRODKI LEŻAŁY OLBRZYMIE NA MEDYCYNĘ OD 1996 r to środki nauki światowej , -- teraz dała dla powiatu który przygotował produkty zdrowej żywności i środki są u ministra rolnictwa na stare ga...tunki ,,,,,,,, to na bezwłady centralne i na przyspieszenie gojenia złamań w 42 , niewyobrażalny poziom ,za to buduje i wyposaży kliniki ,,,finansuje medycyna światowa ,,,,, w Polsce leczenie biologiczne jest obowiązkowe ,nauka dala środki ,,odpowiedzialni , samorządy i urząd marszałkowski ,,,,,,,,,,  rozwiń
  • Alka, 2014-05-29 01:27:43

    I maja rację, że są sceptyczni - pewnie pamiętają jeszcze PRL-owskie zjednoczenia. Grupy zakupowe powinny się tworzyć ad hoc, w miarę jednakowych potrzeb szpitali, co zapobiegnie przejmowaniu władzy nad zakupami przez operatorów i korupcji (wielkie zyski producentów czy dystrybutorów dla 600 szpital...i). Przy nadprodukcji sprzętu, leków i materiałów zużywalnych można wynegocjować samodzielnie dobre ceny, a przy jednym operatorze i tak szpitale, które chcą racjonalnie wydatkować środki nie byłyby zwolnione z robienia rozeznania rynku ofert. Chyba szpitale dostały samodzielność po to żeby stworzyć konkurencję usług medycznych - a tu znowu urawniłowka :-((  rozwiń