PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale raczej do komercjalizacji

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 stycznia 2013 - 06:46
Szpitale raczej do komercjalizacji

Województwa i powiaty planują w 2013 roku raczej przekształcać ZOZ w spółki, niż spłacać ich długi.
Zdaniem Marka Wójcika, eksperta ds. zdrowia Związku Powiatów Polskich powiaty, które nadzorują zadłużone lecznice, będą je raczej przekształcać w spółki prawa handlowego, niż utrzymywać ZOZ - pisze „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Samorządom ciąży odpowiedzialność za szpitale

Na spłatę zobowiązań szpitali nie zarezerwowano pieniędzy w budżecie Warszawy. Podobną taktykę przyjął Mazowiecki Urząd Marszałkowski, którego 23 ZOZ-y mają 500 mln zł długów. Zarząd zarezerwował w budżecie tylko pieniądze na przekształcenie szpitali w spółki.

Podobne plany ma woj. podkarpackie, w którym lecznice mają 69 mln zł strat. Samorząd przewidział 31 mln zł na komercjalizację lecznic. Samorząd województwa dolnośląskiego także zarezerwował 23 mln zł na podobne działania.

Niektóre samorządy, np. woj. lubelskiego, nie planują komercjalizacji szpitali, choć mają one 50 mln zł długu.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenia, do końca 2013 r. mogą dostać z budżetu państwa dotację i liczyć na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych - podaje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pacjent, 2013-01-16 14:36:31

    Są szpitale w Polsce co nie mają problemów finansowych. Są dobrze zarządzane. Są szpitale zadłużone często przez złe zarządzanie. Komercjalizacja szpitali to moim zdaniem ustawiona polityka pod grupy interesów. Przynajmniej większość. Zróbcie przynajmniej bezpłatne pochówki dla tych co umrą nie mog...ąc się doczekać na opiekę lekarską wtedy kiedy potrzebują. Chore Państwo.  rozwiń