PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale rozwiązują polisy

  • PAP    25 sierpnia 2012 - 14:12
Szpitale rozwiązują polisy

Dwa opolskie szpitale ubezpieczone od zdarzeń medycznych – centrum rehabilitacji w Korfantowie oraz szpital w Kluczborku – rozwiązują polisy.
Ubezpieczenie miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, ale termin ten przesunięto na 1 stycznia 2014 r.

Powiatowe Centrum Zdrowia (PCZ) w Kluczborku, jedna z dwóch placówek na Opolszczyźnie, które wykupiły roczne ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, już rozwiązało umowę polisy. Nie obowiązuje ona od sierpnia. Koszt rocznej polisy dla tej placówki planowano na ponad 380 tys. zł; szpital wydał już na nią ponad 230 tys. zł.

„To, co zaoszczędziliśmy rozwiązując umowę, wydamy na inwestycje: system oddymiania w jednym z budynków, poprawę ochrony przeciwpożarowej i drobne remonty” – wyjaśnił wiceprezes i dyrektor ds. medycznych PCZ w Kluczborku Józef Maciołek.

Wiceprezes kluczborskiej placówki podkreślił, że nie rozumie jak mogło dojść do sytuacji, w której zmienia się obowiązujące prawo tak, że tracą ci, którzy go przestrzegali.

„Oczywiście, lepiej mieć takie ubezpieczenie. Ale szpitale są w tak trudnej sytuacji, że nie wydają na to, na co nie muszą. My, spełniając wymóg prawny kupując polisę, okazaliśmy się nadgorliwi” – dodał Maciołek.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przetarg na ubezpieczenie od zdarzeń medycznych przeprowadziło jeszcze w ubiegłym roku. Koszt rocznej polisy dla tej placówki wyliczony został na 278 tys. zł.

Dyrektor Centrum Wojciech Machelski powiedział PAP, że prowadzona przez niego placówka zapłaciła póki co 69 tys. zł, a kolejne 69 tys. będzie musiała zapłacić wkrótce w ramach drugiej raty. Obecnie centrum negocjuje warunki rozwiązania umowy.

„Nie wiem tylko, kto nam zrekompensuje koszty już poniesione. Gdyby ubezpieczenie było dobrowolne, tak jak teraz, to na pewno byśmy go nie wykupili. Od 20 lat nie zapłaciliśmy żadnego odszkodowania, więc moim zdaniem nie było potrzeby ponoszenia takiego wydatku” – skwitował Machelski.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.