PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale spółki też robią długi

  • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    24 listopada 2011 - 07:11
Szpitale spółki też robią długi

Przekształcenie szpitali w spółki miało je chronić przed popadaniem w długi. Tymczasem niektórym grozi upadłość.
Według danych resortu zdrowia, w spółki zamieniono 114 z ponad 700 szpitali samorządowych – stwierdza „Gazeta Wyborcza”.

By startować z czystym kontem, samorządy już spłaciły lub wciąż spłacają ich długi.Czyste konto nie uchroniło ich jednak przed kolejnymi: 47 proc. szpitali spółek ma nowe niespłacone zobowiązania.

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich, zebrał dane o ponad 30 skomercjalizowanych placówkach. Co czwarta jest w trudnej sytuacji finansowej, a 3 są na skraju upadłości – stwierdza „Gazeta Wyborcza”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • demis_2005, 2011-11-26 10:42:22

    przekształcenie w spółkę wymaga odpowiednich przygotowań, w tym działań naprawczych jeszcze w formule SPZOZ. Nie jest więc dziwne, że w sytuacji, gdy zmianie ulega jedynie forma prawna funkcjonowania szpitala, a podstawowa działalność w dalszym ciągu jest deficytowa, to spółka prędzej czy później zn...ajdzie się w tarapatach. Trzeba więc postępować z rozwagą, mieć doświadczenie i wiedzę merytoryczną w tym zakresie, a nie kierować się względami natury politycznej, co niestety często się w naszym kraju zdarza.  rozwiń