Szpitale spotykają się z NFZ. W sądzie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 02-03-2010
  • drukuj
Tylko placówki w niektórych województwach mogą liczyć na to, że NFZ zapłaci im za zeszłoroczne usługi wykonane ponad limit. Większość musi się domagać pieniędzy przed sądem.
Szpitale spotykają się z NFZ. W sądzie

Na Podkarpaciu większość dyrektorów szpitali złożyła lub zamierza złożyć pozwy przeciwko NFZ, aby dostać wypłatę za zeszłoroczne zabiegi udzielone ponad limity w kontrakcie. Fundusz jest im winien ponad 170 mln zł  – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szacuje się, że w całym kraju placówki ochrony zdrowia wykonały takich świadczeń na kwotę 2,7 mld zł. Dzięki zmianom w planie finansowym NFZ w ubiegłym roku na ich zapłatę zostało przekazane do wojewódzkich oddziałów Funduszu ponad 1,6 mld zł.

Jednym z domagających się zapłaty jest Wojewódzki Szpital w Przemyślu. Za 2009 r. wynosi ona 10 mln zł. Ponadto wciąż czeka na zapłatę za 2008 r.

Przeciwko lubelskiemu NFZ pozwy złożyły cztery szpitale. Domagają się łącznie 7 mln zł.

Sprawę przeciwko małopolskiemu NFZ wytoczył Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sąd skierował ją do postępowania mediacyjnego. Szpital domaga się ponad 4,7 mln zł.

Na koniec 2009 r. toczyły się łącznie 124 sprawy przeciwko NFZ o zapłatę nadwykonań z różnych lat. Szpitale żądają około 205 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE