PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale spotykają się z NFZ. W sądzie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 marca 2010 - 07:24
Szpitale spotykają się z NFZ. W sądzie

Tylko placówki w niektórych województwach mogą liczyć na to, że NFZ zapłaci im za zeszłoroczne usługi wykonane ponad limit. Większość musi się domagać pieniędzy przed sądem.
Na Podkarpaciu większość dyrektorów szpitali złożyła lub zamierza złożyć pozwy przeciwko NFZ, aby dostać wypłatę za zeszłoroczne zabiegi udzielone ponad limity w kontrakcie. Fundusz jest im winien ponad 170 mln zł  – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szacuje się, że w całym kraju placówki ochrony zdrowia wykonały takich świadczeń na kwotę 2,7 mld zł. Dzięki zmianom w planie finansowym NFZ w ubiegłym roku na ich zapłatę zostało przekazane do wojewódzkich oddziałów Funduszu ponad 1,6 mld zł.

Jednym z domagających się zapłaty jest Wojewódzki Szpital w Przemyślu. Za 2009 r. wynosi ona 10 mln zł. Ponadto wciąż czeka na zapłatę za 2008 r.

Przeciwko lubelskiemu NFZ pozwy złożyły cztery szpitale. Domagają się łącznie 7 mln zł.

Sprawę przeciwko małopolskiemu NFZ wytoczył Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sąd skierował ją do postępowania mediacyjnego. Szpital domaga się ponad 4,7 mln zł.

Na koniec 2009 r. toczyły się łącznie 124 sprawy przeciwko NFZ o zapłatę nadwykonań z różnych lat. Szpitale żądają około 205 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.