PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale w Ciechanowie i Płocku lubią kombatantów

  • PAP    20 stycznia 2010 - 15:24

W konkursie zorganizowanym w ramach programu „Szpitale przyjazne kombatantom” oceniano obsługę kombatantów poza kolejnością, przygotowanie personelu medycznego, a także zakres i dostępność świadczeń.
Program „Szpitale przyjazne kombatantom” działa od lutego 2009 r. Najpierw uczestniczyły w nim szpitale wojewódzkie w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz stołeczne: w Międzylesiu, Bródnowski, Praski, pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego oraz na Solcu. Później dołączyło 12 kolejnych, m.in.: w Sierpcu, Szydłowcu, Łosicach, Mińsku Mazowieckim i w Pionkach.

Na Mazowszu żyje około 12 tys. kombatantów, 15 tys. wdów i wdowców po nich i 13 tys. osób represjonowanych, w sumie około 40 tys. osób w wieku 80-85 lat i starszych.

W szpitalach objętych programem wzrosła jakość usług medycznych dla kombatantów. Najczęściej korzystają oni z poradni specjalistycznych: kardiologicznej, ortopedycznej i urologicznej.

„W naszym szpitalu powołaliśmy osobę koordynującą działania wobec kombatantów, która ocenia zapotrzebowanie na konkretne świadczenia” – powiedziała dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Elżbieta Jaroszewska. W dawnym województwie ciechanowskim jest około 5 tys. kombatantów.

W szpitalu praskim powstała specjalna poradnię dla kombatantów. Pracuje w niej toksykolog i diabetolog.

„Badania laboratoryjne są przeprowadzane bez kolejek. Na USG trzeba się zapisać z kilkudniowym wyprzedzeniem” – poinformował konsultant ds. kombatantów szpitala praskiego Janusz Szajewski. Pod opieką placówki jest około 1,7 tys. kombatantów.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski powiedział, że sieć takich szpitali powstała już w województwach: śląskim, dolnośląskim i podlaskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.