PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale w formie spółki wystartują z długami

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 maja 2011 - 06:28
Szpitale w formie spółki wystartują z długami

Szpitale po przekształceniu w spółki będą rozpoczynać działalność z niespłaconymi zobowiązaniami. W efekcie część z nich czeka upadłość.
Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o działalności leczniczej. Wejdzie ona w życie 1 lipca. Ponieważ szpitale nie będą przekształcać się na dotychczasowych zasadach, utworzenie spółki nie będzie wymagało uprzedniej likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jednak nowy podmiot nie będzie – jak dotychczas – startować z czystym kontem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Samorządy przejmują szpitale, ale czy to się im w ogóle opłaca?

Ustawa przewiduje, że tylko wtedy, gdy zobowiązania przekształcanego szpitala przekraczają połowę jego przychodów, samorząd lub uczelnia medyczna, która go prowadzi, musi przejąć tę nadwyżkę. Jeżeli wskaźnik zadłużenia jest niższy, jego właściciel może, ale nie musi spłacać zobowiązania.

Czytaj też: Szpitale ciągle poszukują pieniędzy

Dla organów założycielskich to korzystne rozwiązanie, bo to one będą decydować, czy chcą przejąć. Dla spółek już nie, bo zadłużenie obciąży ich konta. Wiadomo, że niektórych samorządów nie będzie stać na spłatę długów ich szpitali. Na przykład zobowiązania wszystkich śląskich placówek podlegających tylko marszałkowi sięgają 60 proc. budżetu województwa.

Czytaj też: Szpitale oszczędzają na wynagrodzeniach

Samorządy liczyły na to, że program przekształcania ich szpitali w spółki pozwoli im rozwiązać problem zadłużenia. Rząd w ustawie o działalności leczniczej przyjął jednak inne rozwiązanie. Obok zapewnienia pomocy w spłacie części ich zobowiązań wprowadzono możliwość tworzenia zadłużonych spółek (do wysokości nawet połowy osiąganych przychodów).

Nowym podmiotom będzie bardzo trudno funkcjonować z takim obciążeniem, ponieważ zgodnie z prawem handlowym muszą się bilansować. Płynność finansową muszą osiągnąć już na koniec pierwszego roku działalności – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.