PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale z długami zostaną spółkami

  • Przegląd prasy/Gazeta Prawna    27 października 2010 - 06:59
Szpitale z długami zostaną spółkami

Sejm zajmie się dzisiaj ośmioma projektami ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego. Szpitale nie będą mogły się zadłużać, a kolejki do specjalistow i na zabiegi się skrócą.
Pakiet zdrowotny to sztandarowy pomysł rządu na reformę systemu lecznictwa. Ma m.in. zwiększyć odpowiedzialność samorządów za długi szpitali, umożliwić przekształcanie szpitali klinicznych w spółki, nałożyć na nie obowiązek wpisywania numerów PESEL pacjentów czekających na zabiegi i operacje oraz skrócić czas szkolenia młodych lekarzy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekty, które według resortu zdrowia mają zreformować system lecznictwa, zdaniem lekarzy, właścicieli szpitali i ich dyrektorów wymagają poprawy.

Zmiany właścicielskie w szpitalach przewiduje projekt ustawy o działalności leczniczej. Najwięcej protestów wzbudza przekształcanie publicznych szpitali (działających w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej SPZOZ) w spółki. Co prawda resort zdrowia nie wprowadza ich obligatoryjnie, ale nie daje też większego wyboru samorządom, tj. najczęstszym właścicielom SPZOZ. Będą musiały zmienić ich formę prawną w 12 miesięcy, jeżeli nie spłacą straty (wyniku ujemnego), jaką placówka odnotuje za poprzedni rok kalendarzowy. Na jego uregulowanie samorząd będzie miał zaledwie 3 miesiące. Ten wymóg dotyczy również szpitali klinicznych.

Eksperci mówią wyraźnie: takie przepisy zmuszą ich do przekształcania szpitali w spółki. Resort zdrowia wskazuje jednak, że szpitale, które nie mają długów, będą mogły nadal działać w formie SPZOZ. Nie będzie można jednak tworzyć nowych. A to z kolei nie podoba się związkom zawodowym.

Za przeprowadzenie procesu informatyzacji systemu ochrony zdrowia zapłaci UE. Na ten cel wyda 800 mln zł. Zgodnie z projektem ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia proces informatyzacji ma przebiegać stopniowo. W efekcie świadczeniodawcy mają zyskać dostęp online do danych o pacjentach (np. czy są ubezpieczeni, jakie wcześniej przechodzili choroby, gdzie się leczyli, jakie leki były im przepisywane itp.). Zmiany czekają również pacjentów. Zyskają możliwość zapisywania się do wszystkich świadczeniodawców, a także na badania przez Internet.

Kolejna zmiana to wprowadzenie elektronicznych recept. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent szybciej dostanie receptę, a aptekarz będzie mógł na bieżąco sprawdzić, np. czy nie jest ona sfałszowana albo czy pacjent nie bierze innych leków, które wykluczają przyjmowanie tych wypisanych przez lekarza. Zanim rozwiązanie to zostanie uruchomione na terenie całego kraju, zostanie ono przetestowane w Małopolsce – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.