Szpitale zatrudniają za mało pielęgniarek. A będzie jeszcze gorzej

  • PAP/Dziennik Polski
  • 12-03-2014
  • drukuj
- Od 1 kwietnia dyrektorzy szpitali będą mogli niemal dowolnie ustalać, ile pielęgniarek mają zatrudnić. To oznacza, że większość może ograniczyć ich liczbę do minimum.
Szpitale zatrudniają za mało pielęgniarek. A będzie jeszcze gorzej

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których nie istnieją jasne normy zatrudnienia pielęgniarek. W efekcie wiele placówek, głównie najbardziej niedofinansowane szpitale powiatowe, zatrudnia ich zdecydowanie za mało - alarmuje "Dziennik Polski".

Ministerstwo przygotowało rozporządzenie, które miało sprecyzować normy obsady pielęgniarskiej. Okazało się jednak, że dokument zamiast rozwiązać problemy, jeszcze bardziej je pogłębił. Od 1 kwietnia minimum zatrudnienia pielęgniarek mają określać skomplikowane i niezrozumiałe wzory.

"Gdy rozporządzenie wejdzie w życie, dane konieczne do wyliczenia wzoru będzie można dowolnie interpretować. Dyrektorzy ograniczą więc liczbę pielęgniarek do absolutnego minimum" - alarmuje dr Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care i Business Center Club.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 5,5 pielęgniarki. Tymczasem w Szwajcarii jest ich 16, a w Norwegii - 14. Daleko nam też do krajów w Europie Wschodniej - np. w Czechach na 1 tys. osób przypada ponad 8 pielęgniarek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zastanawiam się tęgo: Czy ten co wymyślił Gospodarkę rynkową, Nie miał czasem wielkich Kłopotów ze swoją głową ?

Eterno Vagabundo, 2014-03-16 21:39:38 odpowiedz

Jest ponure wyjście. Wystraszy firma pogrzebowa i po kłopocie

JodekMordka, 2014-03-12 11:46:44 odpowiedz

Nie posądzam dyrektorów polskich szpitali o brak rozumu. Szczególnie po ostatnich zarzutach w stosunku do zarządzających szpitalem we Włocławku. Każde rozporządzenie (ministra) może być przez tegoż - pilnie zweryfikowane i zmienione, zatem bez paniki.Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki... rozwiń

Jerzy Brojek z Ostrołęki, 2014-03-12 09:20:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE