PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale ze wsparciem firmy doradczej

  • JK    21 czerwca 2011 - 18:16
Szpitale ze wsparciem firmy doradczej

Szpitale w Białymstoku i Suwałkach podpisały umowę o współpracy z firmą specjalizującą się w zakresie doradztwa w zarządzaniu sektorem ochrony zdrowia.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku (oceń prezydenta) oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Suwałkach (sprawdź notowania prezydenta) podpisały umowę z firmą A.M.G. Finanse.

Czytaj też: Co dalej ze szpitalami?

Współpraca rozpocznie się od przeprowadzenia dogłębnej analizy funkcjonowania placówek, uwzględniającej wszystkie obszary ich działania. Dodatkowo A.M.G. Finanse opracuje strategię spłaty zadłużenia placówek wraz z prowadzeniem negocjacji ze wszystkimi wierzycielami szpitali. Wprowadzenie działań zmierzających do sanacji finansów i zarządzania, jednocześnie w dwóch najbardziej zadłużonych szpitalach podległych jednemu organowi założycielskiemu - samorządowi województwa podlaskiego - stanowi przykład jego skoordynowanej polityki w zakresie odpowiedzialnego zarządzania placówkami. Spójne zarządzanie podległymi szpitalami ma w założeniu przełożyć się bowiem na znaczne oszczędności. Daje też możliwość dokonywania dynamicznych zmian i dostosowywania ich z jednej strony do aktualnych potrzeb pacjenta i płatnika - czyli NFZ, z drugiej do aktualnych potrzeb rynkowych danej placówki.

Czytaj też: W maju szpitale potrzebowały ponad 163 mln zł

- Objęcie działaniami naprawczymi kilku szpitali w obrębie jednego województwa stanowi szansę na zastosowanie takich rozwiązań, które w dłuższej perspektywie mają korzystnie wpłynąć na ich sytuację finansową. Analiza porównawcza pozwala na szybkie definiowanie ognisk nieefektywnych oraz monitorowanie wspólnych potrzeb. Instytucja grupy zakupowej, tworzonej na potrzeby dostaw na przykład leków lub energii, czy optymalne wykorzystanie bazy łóżkowej na danym obszarze, to tylko niektóre z możliwych do zastosowania metod. O tym, czy i które z nich powinny zostać wdrożone w szpitalach w Białymstoku i Suwałkach, zadecydują wyniki prowadzonych przez nas analiz w tych placówkach - mówi Tomasz Kopiec, prezes zarządu A.M.G. Finanse.

Wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań oraz odpowiednich narzędzi, takich jak analiza finansowa, efektywne zmiany organizacyjne skutkujące zwiększeniem wydajności w ramach posiadanych zasobów, racjonalna polityka lekowa i materiałowa, usprawnianie procesu zarządzania, a przede wszystkim racjonalne zarządzanie długiem, pozwala w większości placówek szybko osiągnąć wymierne korzyści finansowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.