PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpitalne długi samorządom

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    11 września 2010 - 08:12

Samorządy odpowiedzą za długi szpitali, lekarze szybciej zdobędą specjalizacje, a pacjenci należne im odszkodowania – takie zmiany zapowiedziała minister Ewa Kopacz na forum ekonomicznego w Krynicy.
Kopacz chce usprawnić system ochrony zdrowia 12 ustawami, nad którymi pracuje jej resort. Powiedziała, czego będzie dotyczyć nowe prawo, szczegółów nie zdradzała – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W pakiecie znajdzie się m.in. nowa ustawa o działalności leczniczej. Zgodnie z nią samorządy będą miały do wyboru: albo spłacać długi swoich szpitali, albo przekształcić je w spółki.

W czterech ustawach dotyczących leków znajdzie się zapowiadany od kilku lat zapis o jednolitych cenach (apteki nie będą już mogły sprzedawać leków refundowanych w promocji za złotówkę) oraz o badaniach klinicznych nad nowymi specyfikami.

Jedną z poważniejszych zmian ma być powołanie Agencji Taryfikacji, która policzy, ile naprawdę kosztują poszczególne zabiegi i terapie. To oznacza, że stawek za leczenie nie będzie – jak dotąd – ustalał NFZ, ale grupa prawników i ekonomistów. Ceny nie będą już jednolite, np. leczenie w Warszawie jest droższe niż poza nią, bo wyższe są koszty utrzymania szpitala.

Kopacz zapowiedziała też nowelizację ustawy o zawodzie lekarza, która skróci czas nauki potrzebny do egzaminu specjalizacyjnego.

Trwają też prace nad projektem ustawy o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Według Ewy Kopacz trzeba pilnować, by nie podzieliły one Polaków, żeby „to nie było coś ekskluzywnego”. Pierwsze ustawy o działalności leczniczej i o refundacji leków – są w fazie konsultacji społecznych i wkrótce mają być przyjęte przez rząd – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Evowlysoivy, 2011-02-26 21:15:01

  hi, new to the site, thanks.
 • były S, 2010-09-11 14:33:12

  justin231 zgadzam się z tobą ale czy to prawda jak zlikwidować stołki kolesiom z NFZ .
 • justin231, 2010-09-11 11:44:18

  Kopacz ma rację - Samorządy muszą odpowiadać za długi szpitali, bo bezpośrednio leczą w nich podatników. Zrozumiałe więc jest, że podatki bezpośrednio muszą wpływać do kas gmin, a nie do kas skarbu partyjnych polityków.Ten element-narzędzie władzy musi być normalnie wyprostowany.