PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitalne spółki nie zarobią po godzinach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 kwietnia 2011 - 06:34
Szpitalne spółki nie zarobią po godzinach

Sprzętu kupionego za dotacje UE nie można używać do leczenia pacjentów komercyjnych – potwierdza resort infrastruktury. Uderzy to reformę służby zdrowia.
Szpitale publiczne, które za unijne fundusze wyremontowały i wyposażyły swoje oddziały, po przekształceniu się w spółki nie będą mogły ich wykorzystywać do leczenia prywatnych pacjentów. Gdyby to zrobiły, złamałyby unijne prawo, a tym samym musiałyby zwrócić dotacje z Unii Europejskiej – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Teraz samorządy i szpitale zastanawiają się, czy takie przekształcenie im się opłaci. Jeśli odpowiedź będzie brzmiała nie, reforma służby zdrowia w jednej z najważniejszych części się nie uda.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

Problem może dotyczyć co trzeciego szpitala – tyle wzięło pieniądze z Unii. Na modernizację wydały 2,5 mld zł, do 2013 r. będzie to prawie 3,5 mld zł.

Czytaj też: Szpitale oszczędzą dzięki zakupom grupowym

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego potwierdza, że wykorzystanie przez szpital sprzętu lub infrastruktury dofinansowanej z Unii w celu świadczenia usług odpłatnych spowodowałoby „udzielenie pomocy publicznej bez podstawy prawnej”. Taki zakaz obowiązuje co najmniej przez pięć lat od zakończenia inwestycji.

Resort zdrowia dodaje, że placówki, które starały się o dofinansowanie, były o tym informowane – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale chcą coraz więcej pieniędzy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • m, 2011-04-07 13:37:16

    Problem dotyczy glownie tego, ze szpitale (te zadluzone) zgodnie z ustawa i tak beda musialy sie przeksztalcic.