PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitalne zakupy – razem czy osobno?

  • Rynek Zdrowia (RR)    26 marca 2013 - 08:58
Szpitalne zakupy – razem czy osobno?

Wiadomo, że zbiorowe zakupy są tańsze niż indywidualne zamówienia, jednak w przypadku leków szpitalom dogadać się najtrudniej.
W grę wchodzą przekonania ordynatorów i lekarzy co do skuteczności określonych specyfików, dlatego niełatwo sporządzić wspólną dla wielu placówek listę potrzebnych preparatów. Nie bez powodu zatem ten właśnie zakres wydaje się prawdziwym testem zdolności kooperacyjnych lecznic.

Przed rokiem Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia zapowiedział, że utworzy Centrum Zakupowe Leków, w szpitalach zacznie natomiast działać system Unit Dose, czyli tzw. indywidualnych dawek leków.

Zadanie pilotowania projektu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powierzył Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jak dowiedzieliśmy się w Szpitalu św. Barbary, na razie zawarto porozumienie w sprawie wspólnych zakupów środków opatrunkowych. W skład grupy zakupowej utworzonej 12 marca br. weszło 5 szpitali marszałkowskich: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.

Do grupy zakupowej wszedł ponadto Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej, ale ponieważ podpisał wcześniej długoterminową umowę z dostawcą opatrunków, nie będzie uczestniczył w najbliższym przetargu. Dołączy do reszty szpitali, gdy będą kupowane leki.

- Do końca marca ogłosimy procedurę przetargową na zakup środków opatrunkowych. Przypuszczam, że w połowie maja lub w czerwcu opatrunki znajdą się już w lecznicach. Umowy będą obowiązywały do końca 2014 r. - wyjaśnił nam Jacek Gorszanów, koordynator obszaru zamówień publicznych i logistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

Dodał, że szpitale spodziewają się oszczędności, w zależności od asortymentu, na poziomie nawet 25 procent.

- Będą to duże zamówienia, długoterminowe. Liczymy, że ze względu na skalę zlecenia oferty cenowe będą na poziomie cen minimalnych - zaznaczył koordynator.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.