PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitalowi w Rabce grozi likwidacja?

  • Dziennik Polski/Rynek Zdrowia    4 stycznia 2011 - 10:33
Szpitalowi w Rabce grozi likwidacja?

Burmistrz Rabki-Zdroju, Ewa Przybyło jeszcze nie wie, jaka będzie decyzja NFZ w sprawie odwołania, które szpital złożył po tym, jak NFZ odmówił kontraktu rabczańskiej internie.
Kontrakt dla oddziału interny Szpitala Miejskiego w Rabce, to ponad połowa wszystkich środków, jakie placówka uzyskuje z NFZ na swoją działalność. Bez kontraktu dla oddziału wewnętrznego Szpitalowi Miejskiemu w Rabce grozi likwidacja.

‒ Decyzja NFZ w tej sprawie będzie znana po siedmiu dniach od złożenia odwołania, czyli w najbliższą środę (5 stycznia) ‒ mówi portalowi rynekzdrowia.pl.

Pani burmistrz podkreśla, że cztery lata temu miasto, przejmując szpital i przekształcając go w spółkę prawa handlowego, zainwestowało w jego działalność 3,5 mln złotych. Aby ratować szpital dziś, Rabka chce wyłożyć 3,7 miliona złotych z własnej kieszeni na dalszą działalność placówki.

Małopolski Oddział NFZ tłumaczy swoją decyzję kompleksowością świadczeń, której Szpital Miejski w Rabce podobno nie zapewnia. W oświadczeniu Jolanty Pulchnej, rzeczniczki Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zamieszczonym przez Dziennik Polski można przeczytać mi.in.:

„Szpital w Rabce ‒ dysponując tylko jednym całodobowym oddziałem przeznaczonym do przyjęcia pacjentów w stanach nagłych, bez zaplecza specjalistycznego innych oddziałów ‒ jest zmuszony do korzystania na co dzień z pomocy placówek oddalonych czasami nawet o 30 km. W efekcie pacjenci nierzadko na badania lub operacje musza być przewożeni do innych miejscowości, co wydłuża czas zdiagnozowania i podjęcia leczenia”.

Jeśli we środę NFZ podtrzyma swoją decyzję, władze miasta i szpitala będą się odwoływać dalej, tym razem do prezesa NFZ. Nie wykluczają też protestów po wyczerpaniu drogi prawnej.

W Sylwestra o dwunastej w południe pracownicy szpitala w Rabce stanęli z transparentami przy trasie Kraków – Zakopane w Chabówce.

Na transparentach były napisy: „Ratujmy szpital w Rabce”, „Obawiamy się o dalsze losy szpitala”. W ten sposób grupka pracowników Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju protestowała przeciwko decyzji NFZ o nieprzyznaniu oddziałowi wewnętrznemu rabczańskiego szpitala kontraktu na przyszły rok.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na katastrofalną sytuację szpitala w Rabce, jaką wywołała decyzja NFZ, czyli niezawarcie kontraktu na oddział wewnętrzny na 2011 rok – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Skwarek, Prezes Zarządu rabczańskiego szpitala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.