PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitalowi w Rabce-Zdroju grozi likwidacja

  • PAP    27 grudnia 2010 - 18:46

Narodowy Fundusz Zdrowia nie udzielił kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju. Zdaniem burmistrz miasta Ewy Przybyło, grozi to likwidacją lecznicy trzy lata temu przekształconej w spółkę.
Zarząd szpitala odwołał się od decyzji komisji konkursowej NFZ. Odwołanie to ma być rozpatrywane w czwartek.

"Jeżeli nie dostaniemy kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego, to szpital nie będzie istniał, ponieważ to jest podstawowa działalność naszej lecznicy" - mówi burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. W szpitalu oprócz oddziału wewnętrznego funkcjonują oddziały: chirurgii planowej, paliatywny oraz opiekuńczo-leczniczy; jest też 11 poradni specjalistycznych.

Pieniądze na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego rabczańskiego szpitala to ok. 2,5 mln zł - stanowią większość rocznego budżetu lecznicy, który wynosi 5,3 mln zł. Jak twierdzi Przybyło, oddział wewnętrzny jest kluczowym oddziałem dla działalności szpitala. "Tutaj przyjmowanych jest 140 pacjentów dziennie" - mówi.

Zdaniem rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ, Jolanty Pulchnej, funkcjonowanie oddziału wewnętrznego bez zaplecza innych oddziałów o podobnym profilu jest złym rozwiązaniem, dlatego kontrakt na oddział wewnętrzny otrzymał szpital w Nowym Targu, który wykazał się lepszą ofertą zapewniającą kompleksowość świadczeń. Szpital powiatowy w Nowym Targu jest oddalony od Rabki o 20 km.

Poprzedni kontrakt na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego w Rabce-Zdroju, NFZ podpisał cztery lata temu. "Analizy poziomu zabezpieczenia świadczeń i potencjału placówki zadecydowały o nieprzedłużeniu dotychczasowego kontraktu na oddział wewnętrzny rabczańskiego szpitala" - dodała Pulchna.

Zdaniem Przybyło, decyzja małopolskiego NFZ to nierówne traktowanie świadczeniodawców i jako przykład podaje szpital w Szczyrzycu w sąsiednim pow. limanowskim, który dostał kontrakt mimo, że funkcjonuje tam tylko jeden oddział, wewnętrzny.

Rada miejska Rabki-Zdroju zainicjowała zbieranie podpisów pod protestem przeciwko nieudzielaniu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego. Rada podjęła też rezolucję skierowaną do minister zdrowia, Ewy Kopacz aby zbadać sposób przydzielania świadczeń w małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Trzy lata temu szpital w Rabce-Zdroju, działający w strukturach szpitala powiatowego w Nowym Targu przeznaczony był do likwidacji. Wówczas szpital przejęło miasto na drodze przekształcenia w spółkę prawa handlowego. Szpital obecnie zatrudnia 248 pracowników. Jak zapewnia Przybyło, rabczański szpital zarabia na swoją działalność. Poprzedni rok szpital zamknął zyskiem 170 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.