Szybka nowelizacja świadczeń społecznych

Szybką nowelizację ustawy o świadczeniach społecznych zapowiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ma ona poprawić sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają chore i niepełnosprawne dzieci.
Szybka nowelizacja świadczeń społecznych
Neumann odpowiadał na pytanie zadane przez posłów Ruchu Palikota. Jeden z posłów tej partii, Artur Bramora, od ubiegłego poniedziałku prowadzi głodówkę w takiej placówce w Częstochowie. Zadający pytanie Jerzy Borkowski zwrócił uwagę, że w kraju jest 11 tego typu ośrodków, w których przebywa około 80 dzieci, „często czekających na śmierć”.

Odpowiadając, Neumann wytknął Bramorze, że przed podjęciem głodówki nie podjął żadnych działań, poza wysłaniem 9 października listu otwartego do resortu zdrowia.

„Dostał odpowiedź 15 października i rozpoczął głodówkę. Nie było go wcześniej w ministerstwie zdrowia, u nas, nie rozmawiał o tym, więc nie mówcie państwo, że wykonał wszystkie możliwe czynności. Żadnej interpelacji nie napisał jako poseł” – powiedział Neumann. „Starajmy się mówić o problemie, a nie o pewnym politycznym happeningu, który dzisiaj się tam dzieje” – dodał.

Podkreślił, że ośrodek w Częstochowie otrzymuje obecnie najwyższą stawkę płaconą przez NFZ w Polsce – 120 zł (dziennie na jedną osobę), podczas gdy średnia to 80 zł. „Problem jest nie do rozwiązania przez NFZ tylko i wyłącznie, ponieważ NFZ w takim ośrodku płaci za leczenie. Za wyżywienie i zakwaterowanie powinna płacić albo rodzina, albo pomoc społeczna” – dodał.

Podkreślił, że przygotowywany jest projekt ustawy, który pozwoli zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej. „Pozwoli ministrowi pracy i polityki społecznej i MOPS w Częstochowie dać legalnie takie pieniądze” – powiedział.

Do posłów RP zaapelował, by zwrócili się do głodującego posła o zakończenie głodówki i udział w pracach na nowelizacją ustawy. „Zrobi więcej tą ustawą, bo da możliwość realnego płacenia temu ośrodkowi i innym ośrodkom z różnych źródeł. Przekonajmy go wszyscy, że warto” – powiedział Neumann. 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE