PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybsze reagowanie na zagrożenia

  • PAP    15 czerwca 2012 - 09:55
Szybsze reagowanie na zagrożenia

Sejm zmienił w piątek ustawy o zapobieganiu zakażeniom i inspekcji sanitarnej.
Wniesione do Sejmu przez rząd zmiany mają poprawić skuteczność działań przeciwepidemicznych i szybsze reagowanie na zagrożenia.

Za przyjęciem zmian głosowało 402 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowe przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zapewnią ochronę danych osobowych osób z podejrzeniem zakażenia.

Osoby te będą miały obowiązek udzielania sanepidowi szczegółowych informacji dotyczących m.in. miejsc, w których przebywały, czy spożytych potraw. Ta ochrona ma zwiększyć skuteczność działań sanitarno-epidemiologicznych.

Nowelizacja ma zapewnić też skuteczny nadzór nad osobami z chorobami, które są objęte obowiązkiem leczenia i muszą być leczone w warunkach izolacji szpitalnej (np. gruźlica, gdy chory prątkuje) lub w warunkach ambulatoryjnych (np. gruźlica, gdy chory nie prątkuje).

Zmiany obejmują sprawy formalnoprawne i nie nakładają nowych zadań, ani nie zmieniają wielkości finansowania inspekcji sanitarnej. Usystematyzowano też obowiązujący zakres obowiązków inspekcji.

Zmiany mają rozwiać wątpliwości interpretacyjne i skorelować rozwiązania dotyczące inspekcji sanitarnej z innymi ustawami o ochronie zdrowia i zapewnienia współpracy pomiędzy organami różnych inspekcji. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.