PARTNER PORTALU
  • BGK

Ta propozycja RPO może usprawnić pracę w izbach wytrzeźwień

  • aw/PAP    29 sierpnia 2016 - 10:40
Ta propozycja RPO może usprawnić pracę w izbach wytrzeźwień

fot. wikipedia.org

• Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że ratownicy medyczni mogliby wypełniać czynności związane z przyjęciem pacjenta do izby wytrzeźwień, sprawowaniem nad nim opieki medycznej i podejmowaniem decyzji o zwolnieniu.
• Obecnie są one zastrzeżone dla lekarzy i felczerów.
Przekonanie takie Adam Bodnar wyraził w wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Rzecznik wskazał w nim, że zgodnie z prawem tylko lekarz lub felczer decydują o przyjęciu danej osoby do izby wytrzeźwień (lub placówki spełniającej tę funkcję) na podstawie wyniku badania na zawartość alkoholu we krwi lub symptomów wskazujących na stan nietrzeźwości.

Czytaj też: Radni chcą przywrócić izbę wytrzeźwień

Wydają oni ponadto zgodę na zastosowanie przymusu bezpośredniego wobec osoby, która stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia własnego lub innych oraz niszczy przedmioty znajdujące się w jej otoczeniu. Lekarz lub felczer zezwalają również na zwolnienie pacjenta z izby wytrzeźwień.

RPO przypomina, że w Polsce od wielu lat nie kształci się nowych felczerów, obarczając lekarzy koniecznością podejmowania wszelkich decyzji odnoszących się do osób zatrzymanych w izbach wytrzeźwień. Rzecznik podniósł, że skutkuje to - jak wykazały wizytacje Krajowego Mechanizmu Prewencji - czasowym zamykaniem izb.

Zdaniem Rzecznika ratownik medyczny, jako osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie ratowania życia, może wypełniać czynności zastrzeżone dotąd dla lekarza lub felczera, a związane z przyjęciem pacjenta do izby, sprawowaniem nad nim opieki medycznej i podejmowaniem decyzji o jego zwolnieniu.

Czytaj też: Biedroń staje w obronie RPO Adama Bodnara

RPO wskazuje, że w sytuacjach, gdy wymagana byłaby hospitalizacja, osoba doprowadzona do izby wytrzeźwień zostałaby niezwłocznie przewieziona do odpowiedniego podmiotu leczniczego.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, nie będzie to stanowić zagrożenia dla zdrowia podopiecznych, za to przyczyni się do lepszego funkcjonowania izb wytrzeźwień, ponieważ pozwoli na większą elastyczność zatrudnienia i zagwarantuje ciągłość funkcjonowania placówek.

Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. Ministerstwo ma 30 dni by udzielić RPO odpowiedzi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.