PARTNER PORTALU
  • BGK

Tak chcą zbudować przyszpitalne lądowisko

  • Rynek Zdrowia/ (JJ)    15 czerwca 2010 - 20:52
Tak chcą zbudować przyszpitalne lądowisko

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku zamierza wybudować nowoczesną platformę do lądowania śmigłowców ratowniczych i transportowych.
Szpital ma koncepcję jak to lądowisko powinno wyglądać. Złożył wniosek do Ministerstwa Zdrowia o środki z dotacji unijnych na realizację tego projektu.

– Do sierpnia przedstawimy także wniosek o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli uda nam się pozyskać środki będziemy chcieli zrealizować ten projekt w formule 'zaprojektuj i wybuduj' – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Madeja dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Pomorskiego Centrum Traumatologii im. M Kopernika w Gdańsku.

Według założeń budowa lądowiska zostałaby ukończona przed zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012. Dzisiaj, choć województwo otrzymało do dyspozycji nowoczesny helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, to praktycznie nie ma on gdzie lądować. Przylot śmigłowca do Centrum wymania wstrzymując ruchu ulicznego, bo maszyna siada na... torowisku.

– Nasz projekt zakłada budowę w centrum Gdańska tzw. lądowiska wyniesionego. Należy zbudować taką konstrukcję, która pozwoli na bezpieczne lądowanie helikopterów przez 24 godziny na dobę. Chcemy też, żeby zastosowano tam na tyle nowoczesne rozwiązanie, by po przylocie nie było konieczne przekładanie pacjenta do czy z karetki, lecz możliwy był bezpośredni transport na noszach windą na SOR – mówi dyrektor Madeja.

– Każda tego typu inicjatywa jest bardzo cenna, bo generalnie w Polsce nie mamy zbyt wielu lądowisk dla helikopterów sanitarnych, nie mówiąc już o tych z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością jest takie lądowisko bardzo potrzebne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Justyna Sochacka, rzeczni prasowy LPR.

Budowa lądowiska według szacunków ma kosztować około 6 milionów złotych.

Za 4 lata każde centrum urazowe w kraju będzie musiało mieć takie lądowisko. W Gdańsku kolejne ma powstać na dachu nowo budowanego Centrum Medycyny Inwazyjnej, przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.