PARTNER PORTALU
  • BGK

Taktyka kija i marchewki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 września 2010 - 07:06
Taktyka kija i marchewki

Choć rząd wycofuje się z obowiązkowych przekształceń placówek medycznych w spółki, szuka sposobu, aby zmusić do tego powiaty.
Aby zmusić samorządy do przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego, resort zdrowia przygotował projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej. Ma ona zastąpić obowiązującą ustawę o zakładach opieki zdrowotnej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt będzie jednym z ważniejszych, jakie znajdą się w pakiecie ustaw reformujących system lecznictwa. Dzisiaj propozycje zmian ma przedstawić Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd zrezygnował z powrotu do koncepcji obowiązkowych przekształceń ZOZ-ów w spółki. Do zmiany ich formy prawnej ma zmusić samorządy inny przepis. Może on znaleźć się w projekcie ustawy o działalności leczniczej i narzuci na gminy obowiązek bieżącego pokrywania straty finansowej odnotowanej na koncie podległego im szpitala (działającego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej).

Zdaniem ekspertów tak restrykcyjny przepis w praktyce wymusi na powiatach przekształcenia szpitali w spółki. Obowiązujące obecnie prawo umożliwia samorządom rozkładanie spłaty długów szpitali nawet na lata.

Zdaniem Marka Wójcika, eksperta ds. ochrony zdrowia ze Związku Powiatów Polskich, bieżące regulowanie długów wydaje się racjonalne z punktu widzenia resortu zdrowia, ale dla samorządów może okazać się gwoździem do trumny.

Samorząd będzie musiał znaleźć na to pieniądze w swoim budżecie. A tam zawsze ich brakuje.

W projekcie ustawy o działalności leczniczej oprócz kija znajdzie się również kilka marchewek, które mają zwiększyć liczbę przekształcanych placówek. Przede wszystkim przeprowadzenie tego procesu ma być łatwiejsze, z rządowej pomocy w spłacie szpitalnych długów (tzw. plan B) będą mogły skorzystać również te samorządy, których placówki nie mają co prawda długów wobec np. ZUS, ale zalegają z zapłatami kontrahentom – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.