PARTNER PORTALU
  • BGK

Tańsze leki ze wspólnych zakupów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 kwietnia 2011 - 06:55
Tańsze leki ze wspólnych zakupów

Pomorskie szpitale, tamtejsze samorządy i wojewoda łączą siły. Chcą obniżyć koszty. Dzięki zbiorowym zakupom sprzętu i leków mogą zaoszczędzić nawet 15 proc. wydatków.
W państwie ani w regionach nie ma struktur, które dbałyby o to, by np. racjonalnie kupować sprzęt i wskazywać kierunki rozwoju obecnych i nowych placówek. Stąd pomysł wojewody pomorskiego, aby taki zespół stworzyć. Przyłączyły się też do niego m.in. placówki resortowe oraz Akademia Medyczna w Gdańsku. Weźmie też w tym udział oddział NFZ – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szpitale, przychodnie i ich właściciele, głównie samorządy, szukają nowych sposobów na racjonalizację wydatków ze względu na gorszą sytuację finansową.

Na razie jest z tym kłopot, bo placówki chcą mieć np. jak najlepszy sprzęt, ale nie są w stanie go później utrzymać i maja długi. Przykładem są nowoczesne tomografy pozytonowe, ważne m.in. w diagnostyce nowotworowej.

Ich liczba stale rośnie, a fundusz nie ma pieniędzy, by wykupić więcej badań. Na dodatek wiążą go dość ograniczone wytyczne medyczne dotyczące tego, kiedy urządzenie stosować.

Kolejne pole do zmian to sposób kupowania sprzętu i leków. Nawet szpitale, które należą do tego samego samorządu czy ministerstwa, kupują sprzęt osobno. Szefowie szpitali mają tu pełną autonomię. Łącząc siły choć kilku placówek, płaciliby nawet 10 – 15 proc. mniej.

Grupy zakupowe to oczywisty kierunek dla różnego typu podmiotów, w tym szpitali czy przychodni, ale ich organizacja idzie opornie. Wspólne zakupy sprzętu czy leków mogą prowadzić dowolne placówki, z różnych regionów i należące do różnych właścicieli, ale potrzeba do tego dobrych chęci.

Z badań wynika, że największą szansę na sukces mogą mieć grupy zakupowe powoływane dla placówek mających wspólny organ założycielski, np. województw lub dużych miast. W prywatnych sieciach medycznych to rozwiązanie jest już standardem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.