PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów nie chce być białą plamą

  • AZA    2 czerwca 2010 - 17:30
Tarnów nie chce być białą plamą

Powiat tarnowski przestanie być białą plamą na mapie opieki psychiatrycznej w Małopolsce. W tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza powstanie nowoczesny Ośrodek Psychiatrii i poradnie specjalistyczne.
W ramach Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015 w tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza powstanie ośrodek psychiatrii.

W ostatnich latach wzrasta liczba osób leczonych w poradniach zdrowia psychicznego, a najczęstszą przyczyna leczenia są zaburzenia nerwicowe związane ze stresem. Według danych z r. 2008 w województwie małopolskim leczonych było ponad 133 tys. osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli 4% mieszkańców całego województwa. Problem ten dotyczy również obszarów wiejskich, gdzie liczba osób leczonych gwałtownie wzrosła o ponad 50% (porównują 2007 i 2008 rok. Placówki szpitalne dysponowały w tym okresie 1.582 łóżkami na oddziałach psychiatrycznych, które głównie znajdują się w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie oraz Szpitalu Wojewódzkim w Andrychowie. Również spośród 135 małopolskich poradni zdrowia psychicznego, aż 66 znajduje się w Krakowie [2009].  Stolica regionu dysponuje 12 poradniami dla dzieci i młodzieży, podczas gdy w 12 powiatach nie ma żadnej placówki tego typu.  Jednym z subregionów zupełnie pozbawionych dostępności do stacjonarnej opieki psychiatrycznej [poza lecznictwem odwykowym] jest powiat tarnowski.

- Tarnów jest białą plamą na mapie placówek lecznictwa psychiatrycznego. Osoby ze schorzeniami psychiatrycznymi muszą dzisiaj korzystać z pomocy głównie placówek w Krakowie oraz w Straszęcinie koło Dębicy – potwierdza Ana Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza.

- W województwie małopolskim istnieją białe plamy w zakresie lecznictwa psychiatrycznego. Wbrew pozorom jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu leczenie i powinny powstać oddziały psychiatryczne w szpitalach powiatowych – wyjaśnia członek zarządu województwa małopolskiego, Wojciech Kozak.

- Uruchomienie ośrodka psychiatrii w Tarnowie jest ważną inwestycja, której celem jest zapewnienie sprawnego systemu ochrony zdrowia i zwiększenie dostępności do opieki specjalistycznej dla mieszkańców powiatów w Małopolsce. Zaniechanie tego projektu, do którego realizacji przygotowujemy się już blisko dwa lata, byłoby zamknięciem oczu na oczywiste potrzeby pacjentów i diagnozy ekspertów – podkreśla marszałek Małopolski Marek Nawara.
 
W ramach Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2010-2015 tarnowski szpital św. Łukasza planuje utworzenie Ośrodka Psychiatrii złożonego z 3 oddziałów stacjonarnych [ok. 100 łóżek], oddziału dziennego, poradni specjalistycznych, zespołu hospitalizacji domowej i ośrodka gerontopsychiatrii [zajmującego się zaburzeniami psychicznymi u osób w wieku podeszłym]. Inwestycja  o szacunkowej wartości ponad 30 mln złotych ma się zakończyć najpóźniej po 20 miesiącach od dnia rozpoczęcia budowy.

 - Posiadamy opracowany program działalności ośrodka. W tym roku powinna powstać  koncepcja projektu architektonicznego. Jeśli Program uzyska akceptacje władz województwa  i uzyskamy odpowiednie finansowanie, nowe oddziały powstaną na należącym do szpitala terenie  2,5 ha obok Ośrodka Leczenia  Uzależnień  – wyjaśnia Anna Czech. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 400 mln ludzi na całym świecie cierpi na choroby psychiczne i neurologiczne. Problem ten dotyczy zarówno obszarów zurbanizowanych, wielkich aglomeracji, jak i regionów nierozwiniętych. Depresja znajduje się na piątym miejscu [ok. 11%]  wśród wszystkich chorób będących przyczyną śmierci i upośledzających jakość życia ludzi na całym świecie, a według przewidywań specjalistów w 2020 roku znajdzie się już na miejscu drugim. Tymczasem, jak oceniają eksperci WHO, 70 % cierpiących na depresję i ponad polowa pacjentów dotkniętych schizofrenią może wrócić do zdrowia i funkcjonować w społeczeństwie, jeżeli otrzyma odpowiednią opiekę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • staszek1519, 2010-06-06 18:20:12

    No tak!!!!!!!!! 1) Likwidacja zakładów pracy po 89 roku. 2) Przez to brak środków do godnego życia. 3) A przez to załamanie psychiczne społeczeństwa. 4) I dlatego budowa molochów dla tych ludzi, aby sztab zbrodniarzy moralnych pod nazwą "psychiatrzy" mogli mieć zatudnienie.... Aby tacy mogli leczyć, sami powinni być leczeni, a potem zdobywać dyplomy uczelni i mieć równoznacznie z dyplomem poukładane w głowie. 5) A po kilku latach potrzebne bedą do wybudowania dla tych ludzi załamanych psychicznie komory gazowe.  rozwiń