PARTNER PORTALU
  • BGK

Technopark Pomerania informatyzuje szczecińskie szpitale

  • wnp.pl    3 marca 2014 - 07:26
Technopark Pomerania informatyzuje szczecińskie szpitale

Dwa miliony złotych wynosi kontrakt na budowę sieci światłowodowych dla szczecińskich szpitali. Pół miliona pochodzi ze środków unijnych. Technopark Pomerania realizuje inwestycję mającą doprowadzić placówki medyczne do dostępu do szybkiego Internetu.
Projekt zakłada wybudowanie 5 odcinków sieci światłowodowej o długości 9,2 kilometrów oraz 5 punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu (hot-spot), z którego rocznie skorzysta ok. 1200 osób.

- Dla Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego jest to projekt ważny ze względu na rozwój sieci szerokopasmowej oraz bezpieczny transfer danych w obszarze szczecińskich szpitali. Zastosowanie sieci szerokopasmowej, dzięki dużej szybkości i przepustowości, ułatwi konsultacje pomiędzy lekarzami i bezpieczne przesyłanie danych medycznych pacjentów - powiedział wicemarszałek województwa, Andrzej Jakubowski.

Inwestycja to nie tylko dostęp do szybkiego Internetu. To także rozwiązanie ułatwiające placówkom medycznym przejście na dokumentację elektroniczną. - Zdjęcia diagnostyczne USG, obrazy z rezonansu magnetycznego czy z tomografii komputerowej generują naprawdę olbrzymie ilości danych. Ułożenie sieci światłowodowych umożliwi szczecińskim szpitalom szybką i bezpieczną wymianę tych danych. Pacjenci nie będą musieli chodzić od lekarza do lekarza z wynikami badań w rękach, ponieważ dane te będą pomiędzy szpitalami udostępniane cyfrowo - wyjaśniał Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej to nie jedyne wsparcie, jakie w zakresie informatyzacji Technopark Pomerania oferuje szczecińskim placówkom medycznym. W ramach rozbudowy parku powstaje największa w regionie serwerownia, która umożliwi bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych medycznych w tzw. chmurze, czyli korzystanie z usług informatycznych za pośrednictwem Internetu.

W sierpniu 2014 roku ma wejść w życie ustawa o informacji w ochronie zdrowia, zgodnie z którą placówki medyczne będą musiały prowadzić dokumentacje pacjentów w całości w formie elektronicznej. Infrastruktura sieciowa może im pomóc w realizacji zadania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • ATEM, 2014-03-03 11:05:49

    -- medycyna ,nie wykorzystała środków ,które nauka dała na najnowocześniejsze metody tylko w Polsce , to leczenie biologiczne ,środki na stare gatunki ,tak sformułowali bo na biologi się nie znali , za przedstawienie wyników na sympozjum , finansuje medycynę ,,,,,,,-- najierw regeneracja kości ,przy...spieszenie gojenia złamań do 42 dni i bezwłady centralne 23 dni , ok 10 złamań medycyna nie potrafi pomóc i później inne metody -- powiat który ma przygotowane produkty to przekażę wiedzę ,to medycyna przyszłości i nauka światowa zarezerwowała olbrzymie środki , i najlepiej by całe pomorze było centrum nauki światowej ,to dostęp do techniki całego świata  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: